Nakon produžetka BIH bolja od Izraela 86-84

3.kolo EP, Izrael – BiH 84:86 – Povratak otpisanih! Košarkaška reprezentacija BiH danas je igrala utakmicu 3.kola u grupi A na Evropskom prvenstvu u Francuskoj. Nakon poraza od Poljske u 1.kolu (64:68) i Francuske u 2.kolu (51:84), danas smo igrali odlučujući meč za ostanak u igri za plasman u drugi krug protiv Izraela.

U današnjoj utakmici zabilježili smo veliku pobjedu nad favorizovanom ekipom Izraela i to nakon produžetka od 5 minuta. Nakon regularnih 40 minuta igre bilo je 75:75, trojkom Elmedina Kikanovića u zadnjoj sekundi utakmice. Rezultat: Izrael – BiH 84:86 nakon produžetka od 5 min. (75:75) (29:16), (16:19), (15:25), (15:15) (9:11).

Nakon ove velike pobjede zadržali smo šanse za plasman u drugi krug prvenstva. Do kraja prvog kruga takmičenja igramo u srijedu protiv Finske (15h) i u četvrtak protiv Rusije (17,30h).
Ravnopravno smo igrali do našeg vođstva od 6:7, ali onda Izraelci prave seriju od 11:0 (17:7) i dalje povećavaju vođstvo do +15 poena (28:13). Na kraju dionice bilo je 29:16.
U drugoj dionici igramo bolje i smanjujemo na zaostatak na 5 poena (31:26). Ipak, do kraja prvog poluvremena Izraelci „dižu“ prednost na +10 poena (45:35)
Treću dionicu bolje otvaraju Izraelci i sa 6:0 prave najveću prednost na utakmici (51:35). Do kraja treće dionice odigrali su odlično i čak na jedan minut do kraja dionice trojkom Gordića i preokrenuli rezultat u svoju korist (58:60). Ova dionica završena je 15:25 za nas, odnosno 60:60 nakon tri četvrtine utakmice.
U zadnjoj dionici vidjeli smo veliku borbu i naša selekcija je još dva puta bila u vođstvu (63:65) i (68:70). Na 5,7 sekundi do kraja bilo je 75:72 za Izrael, ali je Elmedin Kikanović pogodio trojku za produžetak u zadnjoj sekundi, iako ometan od dva protivnička igrača (75:75).
Produžetak bolje otvara Izrael poenima Casspija i Mekela prave 7:0 za jednu minutu. Potom Renfroe pogađa trojku, a Gordić dvije dvojke za ponovo izjednačenje rezultata (82:82). Izraelci ponovo vode sa 84:82, ali Gordić iz slobodnih bacanja izjednačuje na 84:84 na 30 sekundi do kraja produžetka. Izraelci ne uspjevaju za 24 sekunde za napad ništa uraditi i nama ostaje još 5,6 sekundi da pogodimo.
Kikanović ponovo pogađa na vrhunsko dodavanje u reketu Alexa Renfroua kada je to bilo najpotrebnije u zadnjoj sekundi i donosi našoj reprezentaciji veliku pobjedu od 84:86.
Koševima na današnjoj utakmici popularni Kikan se u potpunosti iskupio za promašaje u prve dvije utakmice na prvenstvu i ostavio nas u životu za nade u plasman u drugi krug prvenstva.

U našoj reprezentaciji Nemanja Gordić je ubacio 22 poena, Kikanović je ubacio 18. Andrija Stipanović je imao double-double učinak od 16 poena i 18 skokova, a Šutalo i Renfroe dodali po 12. Amerikanac je imao i osam skokova i osam asistencija.
Kod Izraelaca Casspi je postigao 29 poena, šest skokova i pet asistencija, Eliyahu i Mekel su ubacili po 14 poena , dok je Fischer dodao 12 poena.

Raspored utakmica bh. reprezentacije na EP:
Subota, 05.septembar, Poljska – BiH 68:64
Nedjelja, 06.septembar, BiH – Francuska 51:84
Ponedjeljak, 07.septembar, Izrael – BiH 84:86
Srijeda, 09.septembar, BiH – Finska (15)
Četvrtak, 10.septembar, BiH – Rusija (17,30)

U prvoj fazi EuroBasketa 2015. momčadi su podijeljene u četiri skupine po šest reprezentacija i igra se po sistemu „svako sa svakim”. Nakon pet odigranih kola četiri najbolje reprezentacije nastavit će takmičenje u nokaut fazi, od osmine finala.