Nasilje nad djecom i maloljetnicima u Bosni i Hercegovini ključni je problem bez sistemskog rješenja, gdje nasilnici prođu sa minimalnim ili nikakvim kaznama, dok žrtve traumu nose cijeloga života.
Novi slučaj vršnjačkog nasilja prijavila je majka devetogodišnjaka iz Zenice koji se dogodio u četvrtak, 4. maja u Zenici, kada mu je učenik osmog razreda nanio tjelesne povrede.
“U četvrtak u 19 sati policijska stanica ‘Centar’ zaprimila je prijavu od majke dječaka da je oko 18.30 sati na poligonu O.Š. Edhem Mulabdić u ullici Londža došlo do fizičkog napada jednog dječaka na njenog sina. Usljed napada dječaku su nanesene lakše tjelesne povrede, koje su konstatovali doktori u hitnoj pomoći”, izjavio je Elvedin Fišek za Radiosarajevo.ba.
Kako je istaknuo, kolege obavljaju razgovor sa svjedocima nakon čega će predmet u skladu sa zakonskim propisima biti dostavljen Općinskom sudu Zenica u formi izvjestaja o sudioniku.
“Ukoliko se utvrdi odgovornost roditelja, bit će postupljeno u skladu sa Zakonom kojim se tretira odgovornost roditelja ili staratelja”, zaključio je portparol MUP-a ZDK.
Vršnjačko nasilje kao gorući problem bh. društva
Vršnjačko nasilje u Bosni i Hercegovini je gorući problem, a prema zvaničnim podacima svako treće dijete je žrtva nasilja u školama.
Ocjenjuje da je poražavajuća činjenica da roditelji često prijavljuju neki vid nasilja nad djecom koje se dešava u školi, ali je problem u tome što nasilnici ne budu sankcionisani. To ide na štetu žrtvi jer se, nakon traume, šalje i poruka da je nasilje u redu i prihvatljivo, što se ne smije dešavati.
Problem predstavlja i to da žrtve nakon pretrpljenog nasilja šute, jer nisu sigurne kome da to povjere ili nemaju povjerenje u sistem zaštite. Postoje i poteškoće u komunikaciji unutar obiteljskog sistema, nedovoljna povezanost između članova porodice te distanciranost, što u mnogome otežava razgovor o traumatskom iskustvu uzrokovanom zlostavljanjem ili nekom vrstom nasilja.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010