Zenica

Održana Međunarodna konferencija „Kultura sjećanja i rod: rodno zasnovano nasilje u ratu i nastavak mizoginih projekata u poslijeratnom razdoblju u BiH i regiji“

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

Na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Zenici 2. decembra 2024. godine održana je međunarodna konferencija pod nazivom „Kultura sjećanja i rod: rodno zasnovano nasilje u ratu i nastavak mizoginih projekata u poslijeratnom razdoblju u BiH i regiji“, organizovana u saradnji s TPO Fondacijom u okviru UNIGEM projekta. Konferencija je dio globalne kampanje „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“ i okupila je stručnjake/inje, aktiviste/ice, akademsko osoblje i studente/ice s ciljem ukazivanja na kontinuiranu mizoginiju i nasilje nad ženama, čak i tri decenije nakon rata u Bosni i Hercegovini.

Tokom konferencije je naglašeno da rodno zasnovano nasilje, čija je kulminacija bila tokom rata u BiH, i dalje oblikuje živote žena u poslijeratnom društvu. Prema međunarodnim izvještajima, tokom rata u BiH silovano je između 20.000 i 50.000 žena i djevojčica, a njihova trauma ostaje nevidljiva u javnom diskursu. Stigma, patrijarhalna kultura i izostanak institucionalne podrške dodatno otežavaju njihov oporavak, dok mjesta gdje su počinjeni zločini još uvijek nisu adekvatno obilježena kao memorijalna mjesta.

„Iako su donesene međunarodne presude za ratna silovanja, žrtve i preživjele i dalje šute, a društvo im okreće leđa. Potrebno je raditi na kulturi sjećanja koja ne isključuje žene i njihova iskustva,“ istaknuto je tokom uvodnih obraćanja.

Jedan od najupečatljivijih trenutaka bio je uvodni govor istaknute feministkinje i aktivistkinje Lepe Mlađenović, koja je podsjetila na značaj validiranja i pamćenja feminističkog rada na podršci ženama koje su preživjele seksualno nasilje u ratu u BiH, Hrvatskoj i na Kosovu. Istakla je razliku između feminističkog pristupa, temeljenog na anti-patrijarhalnim vrijednostima, i pristupa zasnovanog na patriotizmu, te ukazala na doprinos organizacija poput Medica Zenica, Centra za žene žrtve rata Zagreb i Autonomnog ženskog centra Beograd, naglašavajući ulogu međunarodne ženske solidarnosti.

Na temu rodno zasnovanog nasilja, prof. dr. Zilka Spahić-Šiljak govorila je o internaliziranoj mizoginiji, analizirajući kako društvene norme i stereotipi oblikuju rodne uloge te kako doprinos internalizovane mizoginije utiče u održavanju patrijarhalnih struktura.

Doc. dr. Medina Mujić analizirala je način na koji mediji izvještavaju o rodno zasnovanom nasilju, ukazujući na problem trivijalizacije i senzacionalizma te istaknula potrebu za promjenom diskursa kako bi se promovirala nulta tolerancija prema nasilju i osiguralo dostojanstvo žrtava i preživjelih.

Pored njih, učešće su uzeli i drugi/e istaknuti/e stručnjaci/kinje uključujući prof. dr Sarinu Bakić koja je govorila o rodno zasnovanom nasilju, pojašnjavajući značenje femininiteta i patrijarhalnih vrijednosti u Bosni i Hercegovini.

Posebna pažnja posvećena je intergeneracijskoj traumi, kao i nevidljivim kategorijama žrtava, poput djece rođene iz čina silovanja, koja su često suočena s nepriznatim pravima i stigmatizacijom.

Zaključci i poruke

Konferencija je zaključena pozivom na jačanje institucionalne podrške za obilježavanje dana sjećanja na žene ubijene u ratu, uključujući inicijativu da 8. decembar postane zvanični Dan sjećanja na žene žrtve rata. Također, istaknuta je potreba za kontinuiranim radom na destigmatizaciji žrtava, unaprjeđenju zakonodavstva i promociji feminističkog pristupa u kulturi sjećanja.
Ova konferencija je još jedan korak u borbi protiv zaborava i podsjetnik da bez pravde i sjećanja nema ni stvarnog mira.



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno