Info

Otvorena Zimska škola Rod i umjetnost

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

Danas je počela Zimska škola Rod i umjetnost koju organizuju Univerzitet u Tuzli, TPO Fondacija i Univerzitetski gender resursni centar (UNIGeRC) Univerziteta u Sarajevu. Škola će trajati do 2. novembra 2024. godine i obuhvata 18 interaktivnih predavanja i radionica o rodu i umjetnosti, sa fokusom na književnost, pozorište, film, muziku, vizuelne i novomedijske umjetnosti. Program vode istaknuti akademski predavači/ce i umjetnici/e, a učesnici/e će imati priliku za umrežavanje sa kolegama/icama sa 19 univerziteta iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske i Crne Gore.

Program zimske škole Rod i umjetnost otvoren je obraćanjem profesorice i prorektorice Vesne Bratovčić, voditeljice programa prof. dr. Husanović Jasmine, direktorice TPO Fondacije Zilke Spahić Šiljak, i dekanese Filozofskog fakulteta UNTZ Nihade Delibegović.

Dekanesa Nihada Delibegović istakla je da je temu umjetnosti važno sagledati sa jednog drugog aspekta kao temu koja je važna za aktivizam, za društvene promjene i sagledanje istih.

Zilka Spahić Šiljak, direktorica TPO Fondacije, navela je kako je jedno od većih postignuća UNIGEM projekta regionalno povezivanje nastavnog osoblja, studentske populacije kroz međusobno umrežavanje partnerskih univerziteta. Istakla je kako je veliki uspjeh bio nadići fizičke i mentalne granice na Balkanu i okrenuti nas jedne drugima, jer ovaj prostor ima svoju zajedničku prošlost, slične kulture, kao i zajednički jezik, pa je stoga važno da se institucije visokog obrazovanja povezuju na ovaj način.

Prvo predavanje na temu Kako izbjeći ulogu uljeza u književnosti: teorija i praksa, koje je vodila profesorica Adisa Bašić sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu je izazvalo interaktivnu razmjenu mišljenja i upoznavanje sa različitim kulturološkim segmentima između učesnika/ca.

Zimska škola pruža studentima/cama uvid u savremena propitivanja odnosa roda i umjetnosti, analizirajući kako rodna dinamika utiče na umjetničku praksu i obratno. Kroz predavanja se istražuju doprinosi umjetnica i marginalizovanih grupa, pružajući inkluzivniju perspektivu. Program uključuje certifikat za učesnike/ce, a najbolji radovi učesnika/ca biće objavljeni u zborniku, uz novčane nagrade za tri najbolja rada.

Jedan od ključnih ciljeva ovog programa je pružiti studentima/cama znanje i alate za kritičku analizu umjetnosti iz rodno-osjetljive perspektive. Integrisanjem feminističke teorije, postkolonijalnih studija i queer teorije s metodama historije umjetnosti, studenti/ce će istražiti teme poput prikaza rodnih tijela u umjetnosti, uloge umjetnosti u oblikovanju društvenih normi o rodu i kako rod utiče na umjetničku namjeru i interpretaciju publike.



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno