Nezir Pivić, predsjednik Izborne komisije SDA, predsjednik općinske organizacije te stranke te premijer Zeničko-dobojskog kantona, odgovorio je danas na niz optužbi iz stranaka Trojke nakon što Bosna i Hercegovina nije poslala Nacrt Reformske agende Evropskoj komisiji.
Stranke u vlasti (Trojka, SNSD i HDZ) krive SDA, odnosno četiri kantonalna premijera što je propala prva tranša od 70 miliona eura, od ukupno milijardu eura Evropske unije namijenjenih BiH kroz Plan rasta za Zapadni Balkan.
Pivić, koji je bio i član Radnog tima za izradu Plana reformi za provedbu Plana rasta, na press konferenciji održanoj u sjedištu SDA u Sarajevu govorio je o hronologiji dešavanja po ovom pitanju, kako se došlo do dokumenta, kako se sve kretalo.
– Cijeli postupak je bio netransparentan, metodološki vrlo upitan. Pojedini članovi Radnog tima nisu imali priliku da se izjasne iako je to bila obaveza po Poslovniku o radu Radnog tima.
U početku smo imali prijedlog Plana rasta koji je sadržavao nekoliko važnih reformi koje su se pak u finalnoj verziji izbrisale. Najviše sporna nam je bila činjenica da je izbrisana reforma od posebnog zanačaja, a to je da se imenuju sudije Ustavnog suda Bosne i Hercegovine i da se poštuju odluke Ustavnog suda BiH na području cijele Bosne i Hercegovine.
Nakon jednog sastanka u Vijeću ministara BiH, posjete Olivera Varhelyija, i sastanka Milorada Dodika (lidera SNSD-a i predsjednika RS-a) i drugih sa Varhelyijem, dobili smo “da se rješava pitanje međunarodnih sudija do kraja 2027.” Nakon toga ova reforma biva potpuno izbrisana. To je za nas apsolutno neprihvatijivo, razlog zašto smo dali uvjetnu saglasnost na Reformsku agendu – istaako je Pivić.
Drugo pitanje, dodao je, je bilo da se izbaci pravo veta u donošenju odluka, posebno kada je u pitanju Konkurencijsko vijeće BiH i Vijeće za državnu pomoć.
– I ta je reforma izbrisana. Mi nismo tražili i tjerali druge da pristanu na te reforme, već da se nađu barem u fusnoti, da prilikom razmatranja u Evropskoj komisiji imaju ove važne reforme u vidu, a koje su izbrisane na zahtjev RS-a – rekao je Pivić.
Naglasio je da je, osim ovoga, sporno još jedno vrlo važno pitanje.
– Na više mjesta pojavljivala se potreba iz RS-a odakle su tražili da se briše riječ “državni”, što je prihvaćeno od ostalih članova Radnog tima. Nije im predstavljao smetnju zahtjev da se uspostave entitetski registri – dodao je Pivić.
Posebno interesantnom je nazvao tabelu o raspodjeli sredstava.
– I u tim sredstvima nije zastupljen ZDK, kantoni s bošnjačkom većinom. Većina novca je predviđena za RS i kantone s hrvatskom većinom. Orijentaciono, 700 miliona bi bilo usmjereno u RS i kantone s hrvatskom većinom, a preostali dio u ostatak BiH, što je za nas neprihvatljivo. To je neravnomjerna raspodjela sredstava – naglasio je Pivić.
Dodao je da je, također, u više navrata traženo da se državne institucije zamijene entiteskim iako je to po Ustavu nemoguće.
– Na takve izmjene apsolutno nismo pristali. I sada mi nismo odbili Plan rasta, samo smo tražili da se uvaže naše sugestije. Tamo gdje nije moguće da se u potpunosti prihvati, da bar ostanu u normativnom dijelu teksta. To nije prihvaćeno. To se može tumačiti i sa aspekta Poslovnika o radu Radnog tima, je li Borjana Krišto (predsjedavajuća Vijeća ministara BiH i predsjedavajuća Radnog tima, op. a.) imala pravo da tumači naše izjašnjenje kao protiv – kazao je Pivić.
Rekao je da smatra da su “oni davno izgubili ovaj plan rasta zbog ucjenjivanja iz RS-a”.
Osvrnuo se i na današnje press konferencije, naročito Naše stranke.
– Imali smo priliku danas na press konferencijama čuti da se govorilo o mehanizmu koordinacije. To nije tačno. Ovo (formiranje Radnog tima) je odluka Vijeća ministara BiH i čudi me da ministri koji sjede u Vijeću ministara poput Elmedina Konakovića (lidera NiP-a) i Edina Forte (lidera Naše stranke) ne znaju za šta glasaju.
Ovo je odluka Vijeća ministara, ne mehanizam koordinacije. Mehanizam koordinacije nema nikakve veze sa ovim pitanjem. Iz tog razloga me čudi da oni danas optužuju i pozivaju se na mehanizam koordinacije, naročito zastupnica Naše stranke u Parlamentu BiH Sabina Ćudić, koja kaže da mehanizam koordinacije na ovaj način zaustavlja, da mi s nižih nivoa vlasti zaustavljamo proces ka Evropskoj uniji. To aspolutno nije tačno. Morali su se malo bolje pripremiti. I donijeti Plan reformi – rekao je Pivić.
Naglasio je i da su upalili poseban alarm jer je rok za izjašnjenje kantonalnih premijera na Nacrt Reformske agende bio kratak.
– Sat i po nam je ostavljeno da se izjasnimo o 160 stranica teksta – dodao je.
Pivić je ukazao da i sada imaju priliku jer je Evropska komisija pozvala vlast BiH da ovo pitanje riješe.
– To mogu uraditi u kratkom periodu, da izbace kantone. Ja sam i na prvom sastanku rekao da je ovo u nadležnosti Vijeća ministara BiH. Nismo uopće trebali biti u Radnom timu i neka vlast sada preuzme odgovornost i izmijene odluku – pozvao je Pivić.
Reagirajući na izjave Forte, Pivić je napomenuo da ne smatra da je ovo štetno, te da je mnogo veća šteta da ovako neravnomjerna raspodjela bude usvojena.
– I preostalih 111 reformi je praktični izmijenjeno mnogobrojnim intervencijama iz RS-a – istakao je Pivić.
Odgovorio je i da je HDZ pristao da potpiše isključivo jer dobijaju ogromna sredstva za kantone s hrvatskom većinom.
– Zašto nisu prihvatili naše sugestije, da ih stave na izjašnjenje. Drugo, nismo tražili da ove dvije reforme (kojim se protivi RS, odnosno SNSD) budu usvojene, već samo da budu uvrštene u dokument. Ali ne, oni su odlučili da ih potpuno brišu – rekao je Pivić.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010