Nogomet

Poboljšanje infrastrukture glavni prioritet Nogometnog saveza BiH

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:
 Troškovi održavanja terena na godišnjem nivou iznose oko 150.000 KM
Kao stručnjak za stadione, opisao je kako bi trebao izgledati jedan moderan stadion.

“Moderan fudbalski teren sadrži kvalitetnu drenažu, drenažni sloj, pjeskoviti sloj (100% riječni ili kvarcni pijesak), razvod sistema grijanja postavljen u dnu pjeskovitog sloja (cijevni sistem ili električni grijači), uzgajani busen trave. Na vrhu ljestvice kvaliteta su svakako hibridni travnjaci, tj. travnjaci sastavljeni od kombinacije prirodne i vještačke trave. Tu postoje dva osnovna tipa hibrida, ali o njima ćemo reći više detalja u nekom od narednih razgovora. Hibridni travnjaci su na većini važnih stadiona u Evropi.

Za kvalitetan teren, pored izuzetne gradnje potrebno je dobro i stručno održavanje koje uključuje adekvatnu mehanizaciju, opremu i alat, te obučene radnike. Cijena nabavke kvalitetne mehanizacije (traktor sa priključnom opremom, bušač terena, aerifikator, vertikut, razni alati) iznosi 150.000 do 200.000 KM. Troškovi održavanja terena na godišnjem nivou iznose oko 150.000 KM i odnose se na troškove amortizacije mehanizacije, njenog servisiranja, troškovi radnog osoblja, nabavke materijala (pijeska đubriva, sjemena, herbicida, itd.).Ovo je sve rečeno sa stručnog aspekta, ali da bi imali sliku kako izgleda savršen travnjak, pogledajte stadion Park prinčeva u Parizu, koji je prema ocjenama nogometaša, bio najbolji na proteklom Evropskom prvenstvu u Francuskoj. Naravno, još smo daleko od toga da imamo takve terene u BiH, ali stadion Bilino Polje ima dosta dobar teren te zato A reprezentacija igra na njemu svoje utakmice”, ističe Hodžić.

 Znajačan pomak stadiona Grbavica u posljednje dvije godine
Poznato je da naš najbolji tim nije mogao igrati kvalifikacije na Bilinom Polju ni na Grbavici dok nisu poboljšani odgovarajući infrastrukturni uslovi na tim stadionima.

“Stadion Bilino Polje se intenzivno unapređuje od 2004. godine kada su rekonstruisane svlačionice, sjeverna i južna tribina i nabavljene stolice za sve tribine. Od tada do danas je sve u rađeno po fazama, a to su rekonstrukcija krova iznad zapadne tribine, rekonstrukcija VIP-a i press tribine na istočnoj strani, dogradnja TV studija i kontrolne sobe, rekonstrukcija glavnog terena, rekonstrukcija i pojačanje reflektorske rasvjete, ugradnja ozvučenja, video nadzora i brojčanika na ulazima, semafor i drugo. Do sada je lokalna zajednica uložila oko 3.000.000 KM, a NSBiH oko 2.500.000 KM.

Stadion Grbavica još nije dostigao stepen opremljenosti koji ima Bilino Polje, ali je u posljednje dvije godine značajan pomak urađen zahvaljujući novoj upravi FK Željezničar. Konkretno, izvršena je rekonstrukcija postojeće zapadne tribine i dogradnja novih prostorija (tv studio, kontrolna soba, proširena prostorija za medijske aktivnosti), izgrađena nova istočna tribina i drugo. Podsjetit ću da je i NSBiH za utakmicu kvalifikacija za SP s reprezentacijom Belgije finansirao pojačanje reflektorske rasvjete u iznosu od 230.000 KM”, nastavio je on.

Tokom izgradnje ali i danas često se komentarisalo o tome zašto se centar gradio u Zenici a ne u Sarajevu, a Hodžić je još jednom objasnio zbog čega je izbor pao na Zenicu.

“Moram se vratiti u 2002. godinu kada smo tražili lokaciju i partnera, lokalnu zajednicu. U tom periodu se mnogo govorilo o tome ali ukratko, uslov za dobijanje sredstava od UEFA i FIFA je bio da se obezbijedi besplatna lokacija i da se projekt oslobodi poreskih obaveza. Prva zanimljiva lokacija se nalazila u Brezi,ali nije bila potrebne veličine (minimalno 30.000 m²), niti smo je mogli dobiti besplatno. Zatim smo imali dvije lokacije u Sarajevu, na teritoriji Općine Centar i Općine Ilidža i moram ponoviti da i pored brojnih sastanaka i razgovora na svim nivoima, nismo naišli na spremnost lokalnih zajednica u Kantonu Sarajevo da se ovo pitanje riješi. Konačno, 2007. godine u pregovorima sa općinom Zenica dolazimo do sporazuma između općine Zenica i NSBiH o zajedničkoj realizaciji projekta izgradnje Trening centra.

Trebam naglasiti i jednu važnu činjenicu, a to je da su prosječne zimske temperature veće za nekoliko stepeni u Zenici nego u Sarajevu, da je broj maglovitih dana puno manji u Zenici nego u Sarajevu i da je nivo zagađenja na Crkvičkom brdu u Zenici na kojem se nalazi Trening centar (zbog konfiguracije) daleko manji nego u Sarajevu. Ako sagledamo i ove elemente, onda je sasvim sigurno da nismo pogriješili sa odabirom lokacije za izgradnju Trening centra NSBiH”, nastavlja Hodžić.

 Nova zgrada NSBiH će biti završena za šest mjeseci
NSBiH kupio je zgradu u aprilu mjesecu 2015. godine, a ona bi trebala biti završena za šest mjeseci.

“Jedan od uspješnih poslovnih poteza menadžmenta NSBiH bio je kupovina nove administrativne zgrade. Ovaj objekt koji je pripadao Geodetskom zavodu BiH, nalazi u sarajevskoj Općini Novi Grad, a kupljen je putem sudske prodaje na javnoj licitaciji u aprilu mjesecu 2015. godine.

Izrađen je Elaborat o postojećem stanju objekta a zatim i projektna dokumentacija, da bi se krajem 2016. godine krenulo u tendersku proceduru I faze rekonstrukcije i adaptacije objekta. Mada smo javne tendere za izvođače radova raspisivali nekoliko puta, tek smo početkom ove godine uspjeli završiti sve procedure i potpisati ugovore sa najpovoljnijim ponuđačima. Radovi na objektu će, nakon što okončamo određene administrativne poslove, početi tokom februara. Kao što je već rečeno radi se o I fazi radova koji obuhvataju osim nove fasade i radove na oko 40 posto unutrašnje površine objekta. Najveći dio prostora nove ‘Kuće nogometa’ koristiće naravno NSBiH, za svoj rad. Podsjećam da će se tu, između ostalog, nalaziti kongresni centar sa tri sale, muzej, trofejna sala, fan shop, podzemna garaža, zelene površine itd. U ovom trenutku radimo analize koje će nam pomoći da odlučimo za koju namjenu je najbolje iskoristiti ostali prostor. Rekonstrukcija objekta treba biti završena za šest mjeseci”, završio je Hodžić. KLIX



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno