Pod istragom zbog korupcije i utakmice PL BiH – Globalno govoreći, sport je postao profitabilna grana privrede, ne računajući kladionice, za koje se pretpostavlja da kroz crne tokove prođe preko 500 milijardi dolara na godišnjem nivou.
Kroz sport kao granu privrede prođe oko 145 milijardi dolara godišnje. Kazao je ovo Bojan Stančević, rukovodilac programa “Transparency International BiH”, koji je objavio globalni izvještaj o korupciji u sportu. Sead Lisak, direktor Agencije BiH za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije, rekao je da kao ni ostale društvene sfere ni sport nije ostao imun na korupciju. “Kada je riječ o BiH, ove godine imamo smanjenje broja klubova u Premijer ligi BiH i to je plodno tlo za razne mahinacije ili koruptivna djelovanja”, dodao je Lisak.
Elmir Pilav, direktor takmičenja u bh. kući fudbala, kazao je da je Evropska fudbalska asocijacija (UEFA) obavijestila Nogometni/Fudbalski savez BiH o mogućim sumnjivim radnjama u vezi s jednom utakmicom ove sezone u Premijer ligi BiH. On je naglasio da N/FS BiH u saradnji s UEFA i FIFA, te domaćim institucijama, radi na suzbijanju i sprečavanju nečasnih radnji.
“UEFA ima ugovor s Agencijom ‘Sport radar’, koja prati kladioničarska kretanja na svjetskom tržištu. U slučaju bilo kakvih sumnjivih pojava u kvotama iz agencije odmah obavještavaju UEFA, a UEFA potom obavijesti N/FS BiH, odnosno nadležni savez. Radi se o svim utakmicama prvih i drugih liga u svijetu i svim međunarodnim takmičenjima”, kazao je Pilav. O kojoj se tačno bh. utakmici radi ove sezone nije rekao. “Mi smo u nekoliko slučajeva dobili takve dojave i izvještaje, koji nažalost dolaze tek nakon završetka utakmice pa ne možemo preventivno djelovati.
U tekućoj sezoni bila je prijava za jednu utakmicu. Ne mogu vam reći koja je, ali je riječ o Premijer ligi. Po uputstvu UEFA mi takve izvještaje šaljemo Tužilaštvu i policiji, a organi N/FS BiH, disciplinski inspektor i Disciplinska komisija takođe sprovode istragu, pregledaju video-zapise i obavljaju određene razgovore s pojedincima”, istakao je Pilav i dodao da je N/FS BiH donio i određene izmjene akata i pravilnika, gdje je ključna izmjena ukidanje zastare za koruptivna djela. O značaju borbe protiv korupcije govorio je i Siniša Kisić, potpredsjednik OK BiH, naglasivši značaj transparentnosti u radu kao način borbe protiv zloupotreba u sportu.
Korupcija u FIFA Povod “Transparency Internationalu” za globalni izvještaj o korupciji u sportu bile su korupcijske afere u FIFA i UEFA. Zaključak istraživanja bio je da je najvažnija sporedna stvar na svijetu plodno tlo za korupciju. U pravljenju izvještaja o korupciji na svjetskom nivou radilo je preko 60 eksperata, napravljeno je više od 60 analiza, a jedna od njih govori da 69 procenata anketiranih od 25.000 navijača iz 28 država svijeta nema povjerenja u FIFA. 60 miliona eura na globalnom nivou zahvaljujući nečasnim radnjama pretpostavlja se da završi godišnje u džepovima sportskih manadžera. (NN)
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010