S negativnim efektima Vladine uredbe o minimalnoj plati od 1.000 KM suočit ćemo se vrlo brzo, najavljuju poslodavci.
“Od jutros imam pedesetak poziva i svi najavljuju otpuštanje radnika ili zatvaranje firmi. Koja će to cifra biti, ne bih da licitiram. Vjerujem da će za neke firme od ponedjeljka otpuštanja polako početi”, kazao je za FTV Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.
Prema prvim reakcijama poslodavaca i preliminarnim analizama ekonomista, bez posla bi zbog uredbe moglo ostati između 20.000 i 30.000 radnika.
“Donošenje ove odluke pred Novu godinu je veliki šok za poslodavce i sve one koji trebaju izdvojiti ta sredstva. Nije dobro praviti takva rješenja u smislu izdvajanja, odnosno ekonomske politike parcijalno”, ocjenjuje ekonomski analitičar Željko Šain.
Čini se da će sama uredba da se minimalna plata u FBiH poveća sa 619 na 1.000 KM ostati konačna, kaže makroekonomski stručnjak Igor Gavran, iako još do kraja nisu poznati detalji ovoga dokumenta.
On ističe kako se kod ovog sastava Vlade Federacije ništa ne zna, jer rade bez nekog jasnog plana i sistema u donošenju važnih dokumenata kao što je Uredba o povećanju minimalne plate koja je stupila na snagu 1. januara. On ističe da je nejasno na koji će se način subvencionirati obrtnici i mali biznisi.
Ne zna se hoće li se subvencionirati dohodak ili plata.
“Imamo jedan značajan broj poslodavaca, prije svega, manjih biznisa, obrtnika koji jednostavno nisu u mogućnosti tako drastično povećati neto platu, koji će doći u situaciju potpuno neodrživog poslovanja i više mogućih ishoda koji su svi negativni. Jedna je mogućnost da nekim zaduživanjem pokušaju na neki način ipak ispoštovati Uredbu i isplaćivati plate bez otpuštanja radnika, ali onda će ići u gubitke i vrlo neizvjesno koliko njihovo poslovanje može opstati. Da li nekim povećanim prihodima ili povećanim cijenama mogu nadomjestiti razliku? I ako to uspiju, opet će biti negativan efekat na potrošače i ostale u lancu, jer će cijene biti znatno povećane“, kazao je Gavran za Hayat.
U nastavku je govorio o drugom mogućem scenariju.
Drugi mogući scenarij jeste da takvi biznisi otpuštaju radnika. Jednostavno zato što ne mogu podnijeti ovakvo povećanje. Oni mogu smanjiti broj radnika ili potpuno obustaviti poslovanje pa da oni preostali radnici, ukoliko se poslovanje ne obustavi, imaju višu platu. Međutim, veliki broj radnika i njihovih porodica ostaje bez ikakvih prihoda, dakle, ovo je katastrofalan scenarij, koji donosi izuzetno negativne efekte – poručio je Gavran.
On ističe kako je ovo izvjesno širenje sive ekonomije.
“Negativni efekti su na ekonomiju u širem smislu. Naravno da ćemo imati smanjen obim poslovanja. Samim tim gubitke privrede i sve ostale negativne efekte koje broj ljudi bez prihoda podrazumijeva. A imamo moguće scenarije u sivoj zoni kojima bi privrednici izlazili iz sfere legalnog poslovanja. Da radnike formalno otpuste, a stvarno ih zadrže radeći na crno po nižim primanjima i tu, naravno, gube radnici i poslodavci, a, naravno, i država”, istakao je makroekonomski stručnjak.
Na kraju razgovora je istakao da je neophodno izmijeniti Uredbu.
“Ako se ništa ne učini konkretno da ova mjera bude održiva za sve, odnosno da se omogući svim poslodavcima da nastave poslovanje uz isplatu minimalne plate, bojim se da jedna, na papiru, populistički lijepa i pozitivna mjera povećanja minimalnih plata, što je potrebno, može da se pretvori u mjeru koja će velikom broju radnika ugroziti radna mjesta, oduzeti primanja, a značajnom broju poslodavaca ugroziti poslovanje”, zaključio je Gavran.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010