Potrebno je hitno djelovanje u svrhu kontrole elektronskih cigareta da se zaštite djeca i nepušači i smanji štetnost po zdravlje stanovništva.
Elektronske cigarete kao potrošački proizvodi nisu pokazale efikasnost u odvikavanju od pušenja na nivou stanovništva.
Umjesto toga, pojavili su se zabrinjavajući dokazi o negativnim efektima na zdravlje stanovništva, saopćio je danas Ured u Sarajevu Svjetske zdravstvene organizacije..
Kako se navodi, elektronske cigarete su dozvoljene na otvorenom tržištu i agresivno se promovišu među mladima. Trideset četiri zemlje zabranjuju prodaju elektronskih cigareta, 88 zemalja nema starosno ograničenje za njihovu kupovinu, dok 74 zemlje nemaju propise koji uređuju ove štetne proizvode.
– Djeca se privlače i navode već u ranom uzrastu da koriste elektronske cigarete i mogu postati ovisna o nikotinu – izjavio je dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, generalni direktor WHO.
– Apelujem na zemlje da uvedu stroge mjere i spriječe njihovu upotrebu, te da zaštite svoje građane, a posebno djecu i mlade – dodao je.
Elektronske cigarete sa nikotinom imaju snažno adiktivno svojstvo i štetne su po zdravlje. Dok dugoročni efekti na zdravlje nisu u potpunosti poznati, utvrđeno je da stvaraju toksične supstance, od kojih su neke poznati uzročnici karcinoma, dok druge nose rizik oboljenja srca i pluća. Konzumacija elektronskih cigareta može uticati na razvoj mozga i dovesti do poremećaja učenja kod mladih. Izloženost trudnica elektronskim cigaretama može negativno uticati na razvoj ploda. Izloženost pari iz elektronskih cigareta takođe predstavlja rizik po okolinu.
– Ciljna grupa za elektronske cigarete su djeca i to putem društvenih medija i influensera, a imaju najmanje 16.000 aroma. U marketingu nekih od ovih proizvoda koriste se animirani likovi i imaju elegantan dizajn, što privlači mlađu generaciju. Zabrinjava sve veća konzumacija elektronskih cigareta među djecom i mladima, gdje je ta stopa, u mnogim zemljama, veća nego kod odraslih – kaže dr Rudiger Kreh, direktor WHO za promociju zdravlja.
Elektronske cigarete konzumira više djece uzrasta od 13 do 15 godina nego odraslih, i to u svim regijama SZO. U Kanadi, konzumacija elektronskih cigareta među osobama starosti od 16 do 19 godina udvostručila se u periodu 2017-2022, dok je u Engleskoj (Velika Britanija) broj mladih konzumenata u posljednje tri godine utrostručen.
Čak i kratkotrajna izloženost sadržaju koji promoviše elektronske cigarete na društvenim mrežama može doprinijeti namjeri da se ovaj proizvod konzumira i dovesti do pozitivnijih stavova prema ovom proizvodu. Studije dosljedno pokazuju da su mladi koji konzumiraju elektronske cigarete gotovo tri puta više skloni pušenju cigareta kasnije u životu.
Neophodne su hitne mjere na sprečavanju konzumacije elektronskih cigareta i borbi protiv ovisnosti o nikotinu, uz sveobuhvatan pristup kontroli duhana, u svjetlu okolnosti u zemlji.
Industrija duhana profitira uništavanjem zdravlja i koristi ove novije proizvode da bi se pozicionirala za istim stolom za kojim vlade donose odluke, a u svrhu lobiranja protiv zdravstvenih politika. Industrija duhana finansira i promoviše lažne dokaze da bi argumentovala da su ovi proizvodi manje štetni, a istovremeno ih snažno promoviše među djecom i nepušačima i prodaje na milijarde cigareta.
Potrebno je snažno i odlučno djelovanje da bi se spriječila konzumacija elektronskih cigareta s obzirom na sve veći broj dokaza da ih konzumiraju djeca i adolescenti, kao i dokaza o štetnosti po zdravlje, poručuju iz WHO.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010