Info

Predsjednica Udruženja pokazala: “Da li iko razumije koliko su opasne ove razlike u mjerenjima šećera u krvi…”

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

Alma Mulaosmanović, predsjednica Udruženja oboljelih od dijabetesa tip 1, pokazala je na fotografiji koju je objavila na društvenim mrežama razliku u vrijednostima nakon izmjerenog šećera u krvi kod dva različita glukometra.

Glukometar “Medisign” (desno) pokazuje vrijednost šećera u krvi 17.1, a drugi “Contour plus Elite” (lijevo) 12.5.

– Da li iko razumije koliko su opasne ove razlike u mjerenjima, jer na osnovu mjerenja na trakicu određuje se doza inzulina, a glukometar “Medisign”, kao najjeftiniji na tenderu, dobijaju djeca u cijeloj Federaciji Bosne i Hercegovine preko Federalnog fonda solidarnosti. Čemu služi Fond solidarnosti ako se zastupnici u Parlamentu FBiH slože i preusmjere novac namijenjen za liječenje na drugu stranu – navela je Muaosmanović uz fotografiju.

Dvije i po godine traje borba udruženja i roditelja djece oboljele od dijabetesa tip 1 sa federalnim vlastima koji su putem tendera nabavili neispravne i izuzetno štetne glukometre i u septembru 2022. stavili ih u upotrebu.

Proizvođač je Kina, a uređaj sa trakama za mjerenje glukoze u krvi “Medisign GH82” nabavio je Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH.

Iznimno opasne uređaje oboljeloj djeci dijelili su domovi zdravlja, a u upotrebu ih je pustila Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH.

– Željela sam javno pokazati kolika su odstupanja u vrijednostima šećera u krvi na dva različita glukometra, od kojih je jedan “Medisign” kojeg je nabavila federalna vlast prije dvije i po godine. Upotrijebite li još neki glukometar, a onda uporedite vrijednosti vidjet ćete da je “Medisign” taj koji uvijek pokazuje najveću razliku. Taj aparat uopće ne registruje hipoglikemiju.

“Medisign” na fotografiji pokazuje ogromnu vrijednost šećera u krvi kod djeteta (17.1). Kad to roditelj vidi logično je da će mu odmah dati više inzulina, a to u ovom slučaju, kada se pokazuju netačne vrijednosti, znači da možete ubiti vlastito dijete – objašnjava Mulaosmanović.

Mnogi roditelji već odavno ne koriste opasne glukometre, sami kupuju trakice za koje mjesečno daju od 50 do 100 KM.

Međutim, prema riječima Mulaosmanović, puno je roditelja u FBiH koji iz neznanja još uvijek djeci mjere šećer opasnim “Medisign” glukometrom.

– Nedavno mi se javila majka iz Viteza koja nije znala da su glukometri koje dobijaju u domu zdravlja neispravni. To je pročitala u mediju. Dešavalo se da dijete, beba od nekoliko mjeseci koja ne zna ništa reći, u snu ima nizak šećer. Roditelj koji ne zna da je aparat neispravan, izmjeri šećer, on ništa ne pokazuje jer ne registruje hipoglikemiju. Dijete tako cijelu noć provede u hipoglikemiji koja može biti kobna – navodi Mulaosmanović.

Dodaje da je postalo pravilo da se za djecu sa dijabetesom uvijek biraju najjeftiniji proizvodi koji im mogu ugroziti život.

– Na tenderima se uvijek stavlja klauzula – najjeftiniji, a kvalitet niko ne testira. I pravnici u Federalnom ministarstvu zdravstva rekli su nam da se ta klauzula ne smije upotrebljavati odnosno da se u mjetso tog termina stavlja ekonomski najpovoljnija cijena koja bi opravdala i najnižu cijenu i najbolji kvalitet. Međutim, Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, koji nabavlja glukometre uvijek koristi najjeftiniju cijenu – navodi Mulaosmanović.

Iz Udruženja su do sada u više navrata pokušavali razgovarati sa federalnim vlastima kako bi se povukli opasni glukometri i nabavili kvalitetniji.

Mulaosmanović kaže da je premijer FBiH Nermin Nikšić prihvatio da je učinjena greška u nabavci, ali da ugovor nikada nije raskinut niti su promijenjeni uvjeti nabavke aparata.

– Sve se svodi na jednu formalizaciju da domovi zdravlja nisu pravilno napravili izvještaj prilikom žalbi roditelja. Federalni zavod ne prihvata nijednu žalbu od domova zdravlja, a mi smo ih njima predali onako kako su to oni od nas tražili. Kakve su konekcije između domova zdravlja i Zavoda ni nama nije jasno. Ništa se ne dešava, a trebalo bi kako bi se izbjeglo da i u sljedećoj nabavci početkom iduće godine naša djeca ponovo dobiju opasne aparate – kazala je Mulaosmanović.

Autor: faktor.ba



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno