Info Politika

Prezentiran novi dvogodišnji Program mjera za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici ZDK

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

Zenička Medica organizirala je danas u tom gradu validacijsku radionicu na kojoj je prezentiran Prijedlog dvogodišnjeg Programa mjera za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici i nasilja nad ženama i djecom za period 2025. – 2026. godine na području Zeničko-dobojskog kantona.

Kako je istakla direktorica tog udruženja Sabiha Husić, radionica je organizirana s ciljem da se “čuju glasovi sa terena”, kada je u pitanju prevencija nasilja i borba protiv nasilja.

– Zeničko-dobojski kanton dugo je bio primjer dobre prakse kako se može raditi na polju prevencije, koordinisano i u dobrom partnerstvu te kako mogu nastati modeli podrške i zaštite za žene koje su preživjele različite oblike nasilja. Međutim, tu imamo jednu stagnaciju unazad četiri-pet godina, a to su pokazatelji da u lokalnim zajednicama nemamo aktivna koordinaciona tijela. Tako da je Medica Zenica, u partnerstvu s nadležnim kantoanalnim ministarstvom i Koordinacionim tijelom ZDK, pokrenula određene aktivnosti – kazala je Husić.

Ona je izrazila nadu kako će i Vlada ZDK usvojiti izrađeni, dvogodišnji prijedlog Programa mjera za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici i nasilja nad ženama za period 2025.-2026. godinu.

– Medica Zenica ima ključnu ulogu u svim procesima, koji su se odvijali na području ZDK i ti primjeri dobre prakse su ugrađeni u Federalni zakon o zaštiti nasilja u porodici u Federaciji Bosne i Hercegovine – podvukla je Husić.

Mjere, napomenula je, predviđaju brzu i efikasnu zaštitu žrtvama nasilja; zatim prevenciju i koordinaciju te, posebno, da su sve navedene mjere usklađene s preporukama GREVIO komiteta, odnosno sa Istanbulskim standardima ili konvencijom Vijeća Evrope.

– Mi imamo jedan dobar primjer, razvijen što se tiče zaštite od prijavljivanja nasilja pa do zbrinjavanja u sigurnu kuću, ali je veliki problem i izazov šta poslije sigurne kuće te je Medica Zenica, u saradnji sa magazinom „Gracija“ i Federalnim ministarstvom rada i socijalne politike, pokrenula Razvojni program za žene koje izlaze iz sigurne kuće. To je razvojni program gdje želimo podržati sve žene sa područja FBiH koje izlaze iz sigurnih kuća, nakon procesa oporavka, a da ne budu prisiljene da se ponovo vrate počiniocu, odnosno u mjesto gdje su preživjele nasilje – kazala je Husić.

Sigurna kuća Medice u Zenici, dodala je Husić, tokom prošle godine zbrinula je ukupno 55 osoba, odnosno žene i djece žrtava nasilja, dok je u Servisima psihološkog i pravnog savjetovališta podršku i pomoć stručnjaka iz tog udruženja, dobilo više od 100 osoba.

Kantonalni ministar rada i socijalne politike ZDK Antonio Šimunović podsjetio je kako Vlada ZDK na godišnjem nivou izdvaja 130.000 KM za funkcioniranje Sigurne kuće Medica Zenica.

– Zeničko-dobojska županija već 15-ak godina vrši sve stvari vezane za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici. To se iskazalo i kroz potpisivanje više sporazuma i protokola o suradnji. Zadnji protokol o suradnji s Udruženjem Medica i resornim ministarstvima potpisan je 2020. godine. Mi, kao resorno ministarstvo rada, socijalne politike i izbjeglica nositelji smo svih programa i mjera za suzbijanje nasilja u porodici. Bitno je napomenuti da je ovo interresorni problem i općenito problem našeg društva, kako ZDŽ tako i BiH – kazao je Šimunović, koji je naglasio da je, po pitanju rješavanja ovako značajnog društvenog problema, važno da se uključe svi nivoi vlasti.

Direktor Centra za socijalni rad Općine Breza Osman Salkić ne slaže se s ocjenama da su centri za socijalni rad „najslabija karika“ u procesu zbrinjavanja žrtava nasilja.

– Složio bih se s tim da centri, možda, imaju i najviše obaveza. Između ostalih, jedna od tih obaveza jeste i poslovi oko nasilja u porodici pa sve ono što organi starateljstva, odnosno centri za socijalni rad, rade i imaju obavezu da rade na tom polju. Dosta centara za rad u BiH je potkapacitirano, posebno sa stručnim kadrom, i tu nedostaje onaj preventivni dio priče – kazao je Salkić te podvukao da upravo zbog navedenog centri ne rade dovoljno na poslovima prevencije.

Međutim, dodao je, centri poštuju ono što se od njih zakonom traži, a to je da u suradnji s policijskim stanicama prate izvršavanje zaštitnih mjera koje izriču sudovi počiniocima nasilja te o tome redovno podnose izvještaje sudovima.

Prošle su godine, dodao je, u Centru za socijalni rad Breza pratili takvih 15-20 slučajeva, a što je nešto manje nego 2023. godine. Mjera praćenja, dodao je, bilo je nešto više, jer se za jedan slučaj može izreći i više mjera.



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno