Privredna komora FBiH je ovih dana, nakon Odluke Vlade FBiH o minimalnoj plati u stalnim razgovorima sa svojim članicama, predstavnicima poslovne zajednice i udruženja.
Ispred Privredne komore FBiH, za Akta.ba, Mirsad Jašarspahić kaže da je ovaj akt Vlade itekako iznenadan.
“Bitno je da se napravi balans između javnih prihoda, primanja radnika, da budu zadovoljni i da ostanu raditi u kompanijama, do prostora provrednicima da jačaju svoje kapacitete, zapošljavaju više radnika i td.”, kaže za Akta.ba Jašarspahić.
INICIJATIVA ZA SMANJENJE DOPRINOSA
Već duži niz godina, navodi, poslovne asocijacije, odnosno Privredna komora FBiH i partnerske asocijacije traže smanjenje doprinosa kako bi kompanije mogle da radnicima plaćaju više i tako ih zadržavaju kako u svojim kompanijama tako i u BiH što bi značilo smanjenje odliva radne snage iz BiH, a da već, zadnjih godina, ima primjera i za povratak.
“Cilj jeste bio od inicijativa privrednika putem Privredne komore, putem udruženja poslodavaca i drugih asocijacija poslovne zajednice, da plan smanjenja doprinosa omogući kako veće plate za radnike tako i širenje poslovanja, zatim prihvatanje većih ugovora, u konačnici da razvijaju svoj biznis na način da se ide ka finalizaciji procesa proizvodnje, da bude što veći stepen finalizacije ugrađen u proizvodnju. Ti su proizvodi skuplji na tržištu, donose veće prihode i prostor za veća primanja radnika”, pojašnjava Jašarspahić.
Prema trenutnim podacima, ističe, u BiH je 240 hiljada radnika prijavljeno na platu manju od 1000 KM.
“To znači da svi oni tokom ove 2025. godine moraju primati najmanju platu od 1000 KM i na to sve ostalo što ide”, kaže.
ODLUKA DONESENA U NEPRIKLADNO VRIJEME
Još jedna opaska privrednika je, kaže, i to što je ova odluka donesena na kraju godine jer su mnoge kompanije, posebno mala i srednja preduzeća koja čine preko 95% ekonomije u FBiH, od kojih su mnoga orijentisana izvozno, već polovinom prethodne godine napravili svoje poslovne planove i kalkulacije za 2025. godinu.
“Oni su u ovom turbulentnom vremenu koje se tiče tržišta EU, već napravili planove kako bi zadržali svoje mjesto u globalnom lancu snabdijevanja a znamo da je 75 % našeg ukupnog izvoza vezano za EU tržište. Uz sve probleme koji tamo postoje, smanjenje narudžbi i slično, oni su uspjeli napraviti planove da se održe a sad ih čeka dodatni trošak i pitanje je sad kako je to izvodivo”, pojašnjava.
RJEŠENJE U BALANSU
Navodi da je rješenje jasno i da ono leži u balansu svih strana.
“Rješenje u balansu između potrebe punjenja javnih prihoda, dobrih plata za radnike i prostora za poslodavce da se razvijaju i da više zapošljavaju”, ističe Jašarspahić za Akta.ba.
Da bi se taj balans postigao, dodaje da je potrebno da se sprovede smanjenje doprinosa, jer bi na taj način poslodavci bili u poziciji da daju veće plate radnicima, da računaju na nove projekte, da šire kapacitete i na kraju, više zapošljavaju.
To je navodi, još jedan korak do kojeg će prosto morati doći.
VLADA FBIH OBEĆALA SUBVENCIJE
Vlada FBiH je ovom Odlukom zapravo svu ulogu i odgovornost sprovođenja ove mjere prebacila na privrednike, a najavljene su i subvencije.
Međutim, još nije definiran način niti kriteriji za iste.
“Bilo bi dobro da prije davanja takve izjave i najave imamo spremne načine, kriterije i dinamiku na koji način će se to raditi”, kaže.
JEDINO VAŽNO TRAŽITI RJEŠENJE
Nakon vikenda kaže da će uslijediti dodatni sastanci sa partnerskim organizacijama poslovne zajednice koji će sigurno značiti neki zajednički prijedlog.
Ističe kako se ovih dana dosta javno iznose različiti, oprećni stavovi uključenih strana, sindikata, poslodavaca, čak i parlamentaraca i svi pokušavaju iznošenjem stavova promovirati sebe i dobiti “poene” u ciljanim grupama.
“Ovdje je pogrešno tražiti “poene” za sebe. Ovdje je zapravo jedino važno tražiti rješenje, da se privredniku omogući da ima način da poveća platu svom uposleniku, da se može razvijati i dalje zapošljavati.”, naglašava.
Sporna odluka ima velike posljedice.
“Postoje zaista poslodavci koji će imati egzistencijalnih problema zbog ove Odluke i to je vrlo problematično a većina njih se nalazi u grupi malih i srednjih preduzeća. A dok se “desi” subvencija i podrška oni nemaju snage za nastavak svojih aktivnosti”, ističe.
Na pitanje da li vidi izvijesnim mogućnost da Vlada FBiH uz javni pritisak opozove ovu Odluku, kaže da bi to bila rijetkost.
“Rijetki su slučajevi povlačenja odluka od strane Vlade. Mislim da je sada rješenje napraviti drugi iskorak, ići ka rasterećenju doprinosa, umanjenju tog procentualnog iznosa, kako bi se umanjilo opterećenje privrednika”, zaključio je Jašarspahić za Akta.ba.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010