Priznanje “Muderris Spahić” za Omerdića – U okviru obilježavanja 12. rebiu-l-evvela u Sultan Ahmedovoj džamiji u Zenici organizirana je svečanost dodjele priznanja i nagrade ‘’Muderris Derviš ef. Spahić’’ mr. Muharem ef. Omerdiću.
Prigodan program sadržan u učenju Kur`ana, zikira i mevluda kojim su evocirane uspomene na Poslanikovo rođenje, život i njegovu poslaničku misiju izveli su imami Medžlisa IZ Zenica, nakon čega su se prisutnim obratili: glavni imam Medžlisa IZ Zenica mr. Jakub ef. Salkica, mr. Muharem ef. Omerdić i muftija zenički mr. Ejub ef. Dautović.
Komisija za dodjelu priznanja i nagrade ”Muderris Derviš ef. Spahić”, u sastavu: muftija zenički mr. Ejub ef. Dautović, mr. Jakub ef. Salkica i Edin ef. Kavazović, na svojoj sjednici održanoj u srijedu 14. 12. 2015. godine, u Zenici, donijela je Odluku da se ovogodišnje priznanje i nagrada ”Muderris Derviš ef. Spahić” dodijeli mr. Muharem ef. Omerdiću.
Priznanje i nagradu ”Muderris Derviš ef. Spahić” ustanovio je muftija zenički mr. Ejub ef. Dautović. Ovo priznanje i nagrada dodjeljuju se jednom godišnje za doprinos na polju vjersko-prosvjetnih aktivnosti, istaknutim alimima, muftijama, glavnim imamima, imamima, hatibima, muallimima i muallimama, i to povodom 12. rebiu-l-evvela, rođendana Poslanika Muhammeda, a.s.
O dobitniku ovogodišnjeg priznanja
Magistar Muharem-ef. Omerdić, rođen je 13. avgusta 1949. godine u Pulcu kod Travnika. Osnovnu školu završio je u rodnom mjestu (1956. – 1960.) a potom Gazi Husrev-begovu medresu u Sarajevu (1961. – 1968.) diplomirao je Islamskom teološkom fakultetu u Sarajevu 1982. godine a na istom fakultetu je i magistrirao 2000. godine.
Preko deset godina radio je kao imam u medžlisima Jajce i Donji Vakuf, a nakon toga je četiri godine bio angažovan pri Starješinstvu Islamske zajednice u BiH, Hrvatskoj i Sloveniji kao šef kabineta predsjednika Starješinstva (funkciju predsjednika obnašao prof. dr. Ahmed Smajlović).
U periodu 1985-1987. bio je na dužnosti direktora Gazi Husrev-begove biblioteke u Sarajevu. Godine 2011. umirovljen je kao rukovodilac Vjersko-prosvjetne službe pri Rijasetu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini. Po ugovoru o djelu na istoj dužnosti ostaje do 01. februara 2013. godine.
Osim navedenog, mr. Muharem-ef. Omerdić je predavao Predmet govorništva i vaza, te muallimata u Gazi Husrev-begovoj medresi u Sarajevu. Na Islamskom teološkom fakultetu u Sarajevu je bio prvo asistent, potom asistent–predavač i predavač na predmetu akaid. Akaid je predavao i na Pedagoškoj akademiji (Katedra islamske vjeronauke) Univerziteta Džemal Bijedić u Mostaru.
Objavio je preko 400 originalnih radova iz područja akaida, fikha, da‘we, vaza, pedagogije, islamske kulurne baštine, te intervjua… Radovi su mu objavljeni u 61 listu i časopisu na : bosanskom, arapskom, turskom, engleskom, albanskom, španskom i njemačkom jeziku. Također je objavio više od 20 prijevoda sa arapskog na bosanski jezik. Recenzent je više od 100 knjiga od raznih autora. Samostalno je objavio je 13 knjiga, te tri knjige kao koautor.
Saradnik je “Islamske enciklopedije” u Turskoj u kojoj je objavio šest svojih autorskih priloga vezanih za Bošnjake ili kulturnu baštinu u BiH i urednik radova za ovu Enciklopediju više od 20 bosanskih autora. Bio je urednik “Takvima” od 1995.-2014. godine koji izdaje Rijaset Islamske zajednice u BiH. Bio je urednik 25 udžbenika i priručnika za medrese, te preko 30 udžbenika za islamsku vjeronauku i mektebe. Učesnik je brojnih seminara, okruglih stolova, simpozijuma i naučnih konferencija u BiH i inozemstvu. Trenutno živi u Sarajevu. Oženjen je i ima tri kćerke.
Gore navedeno opredjelilo je komisiju da odluči da se priznanje i nagrada ‘’Muderris Derviš ef. Spahić’’ za 2015. godinu dodijeli mr. Muharem ef. Omerdiću.
U okviru posjete mr. Muharem ef. Omerdića povodom dodjele navedenog priznanja, u Uredu muftije zeničkog organiziran je prijem, a mr. Muharem ef. je u Sultan Ahmedovoj džamiji održao predavanje u okviru kojeg se zahvalio na dodijeljenom priznanju te, između ostaloga, istakao da svakom djelu koje muslimani čine treba prethoditi iskren nijet, te da naša djela trebaju biti usklađena sa sunnetom Božijeg Poslanika Muhammeda, a.s.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010