Na naš mail stiglo je saopćenje za javnost Arnela Kalušića, pomoćnika ministra za obrazovanje, nauku, kulturu i sport ZDK i predsjednika radne grupe za izradu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju Zeničko-dobojskog kantona koje prenosimo bez intervencije:
U cilju istinitog informisanja javnosti, a zbog mnoštva zlonamjernih istupa s netačnim informacijama, kao predsjednik radne grupe za izradu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju Zeničko-dobojskog kantona želim ovom prilikom dati osvrt i ukazati na činjenice.
Glavni spin cijele ove okupacije javnosti je da se finansijsko sređivanje stanja na UNZE prikaže kao udar na akademske slobode što je apsolutna neistina i to se veoma lako može vidjeti iz predloženih izmjena i o tome svjedoči obimna dokumentacija lako dostupna medijima.
Zaključak da se izvrše izmjene i dopune Zakona o visokom obrazovanju ZDK i Zakona o JU Univerzitet u Zenici usvojila je prethodna većina u Skupštini ZDK u saradnji sa Vladom koju je tada vodila premijerka Amra Mehmedić. Ovaj zaključak je rezultat nezadovoljstva radom Univerziteta u Zenici i došao je u okviru odbijanja Izvještaja o radu Univerziteta u Zenici. Razlozi za odbijanje izvještaja od strane Skupštine u direktnoj su vezi sa lošim učinkom ove visokoškolske ustanove.
A da je stanje na Univerzitetu u Zenici alarmantno dokazuju brojne i veoma lako dokazive činjenice, kao na primjer:
- Evidentan ja konstantan pad rezultata rada što se lako može provjeriti analizom izvještaja i internih evaluacija stanja. Ozbiljno je ugrožena transparentnost trošenja budžetskih sredstava (čime se trenutno bave istražni organi), prisutni su nepotizam, korupcija, mobing, urušavanje akademskih sloboda, zloupotreba službenih putovanja, naknada za prevoz i tako dalje. Primjerice, u jednom periodu je Rektorat za samo šest mjeseci na ime reprezentacije potrošio preko 12 hiljada KM. Novac je trošen na skupocjene ručkove, umjetničke slike, parfeme za 8. mart, i tako dalje. Time je oštećen budžet i prekršena važeća uredba o maksimalnim visinama za reprezentacije i to se još uvijek čini.
- Krše se zakon i procedure prilikom izbora i imenovanja na rukovodeće pozicije. Primjerice, jedan od prorektora je imenovan uprkos negativnom mišljenju Ministarstva, jer je krivično kažnjavan i koji je u okviru konkursne procedure umjesto uvjerenja da nije kažnjavan dostavio, vjerovali ili ne, uvjerenje da je kažnjavan. Za menadžent UNZE to nije bio problem.
- Zloupotreba položaja je, nažalost, svakodnevnica. Primjerice, sadašnji rektor je u svojstvu profesora i člana Upravnog odbora Univerziteta u Zenici koristio službene prostorije Fakulteta za metalurgiju i materijale u svrhu vlastitog privatnog biznisa.
- Krše se prava zaposlenih i veliki broj njih svoja prava traže kod inspekcijskih organa, ombudsmena i na sudovima i to traje i po nekoliko godina. Iz budžeta se izvlači novac za advokatske usluge i ti su podaci lako dostupni. Mobing je svakodnevna pojava i to mogu posvjedočiti zaposleni na UNZE, kako među članovima sindikata, tako i među nastavnim osobljem. Konkretnije, od strane aktuelnog predsjednika sindikalne organizacije zanemaruju se prava zaposlenih, jer je on produžena ruka rektora i zbog takvog podaništva je nagrađen pozicijom člana Upravnog odbora UNZE što je primjer sukoba interesa. Mobing je posebno prisutan prema nastavnicima i asistentima koji iznose drugačije stavove i glasaju suprotno naloga rukovodilaca. I to se u razgovoru sa njima može saznati i dokazati.
- Lako su također dostupni i podaci o nepotizmu. Nedavno je muž jedne zaposlenice dobio izbor u zvanje i ekspresno dobio ugovor o djelu koji su potpisali supružnici.
- Gomilanje funkcija je stalna praksa na Univerzitetu u Zenici, jer su neki prije stupanja na snagu važećeg Zakona o visokom obrazovanju imali toliko funkcionalnih dodataka da nisu mogli stati u softver za obračun plata. Pored toga, gomilanje funkcija je vidljivo i prilikom postavljenja na rukovodeće pozicije, pa su trenutno rektor i dva prorektora sa jednog fakulteta.
- Zloupotrebljava se i naknada za prevoz zaposlenih, tim se sredstvima kupuju stanovi u Zenici te se i dalje nastavljaju koristiti naknade.
- Uočen je veći broj kršenja važećeg Zakona i na to su upozoreni na Univerzitetu u Zenici i o tome su obaviješteni istražni organi. Dovoljno je samo upitati da li su akademske slobode kada prorektor prijeti smrću resornom ministru, a akademska zajednica se po tom pitanju nikada nije očitovala.
Ono što u ovoj priči posebno žalosti jest pokušaj zloupotrebe rukovodstva Unije studenata od strane menadžmenta UNZE. Ministarstvo i Vlada su uvijek bili na strani studenata i to nikada neće biti dovedeno u pitanje, jer Univerzitet u Zenici postoji zbog njih. Valja u tom smislu podsjetiti da su Ministarstvo, Vlada i Skupština dva puta izvršili izmjene Zakona o visokom obrazovanju na prijedlog studenata iako se tome protivio mendžmanet UNZE. Te su izmjene išle u korist studenata. Nadalje, Ministarstvo i Vlada ZDK su u nekoliko navrata odbijali prijedlog rukovodstva UNZE da se povećaju troškovi studiranja za čak 100 posto. Postoje zvanični dokumentu o tome. Suludo je, uistinu, u vrijeme drastičnog pada broja upisanih povećavati cijene studiranja. Valja ovdje također podvući da su Ministarstvo i Vlada konstantno povećavali iznos stipendija, uveli nove nagrade za najbolje studente, davali suglasnost za nove studijske programa, uložili u infrastrukturu u samo jednoj godini skoro tri miliona KM. Podrška Univerzitetu u Zenici je neupitna, neupitno je također da ćemo sve učiniti da štitimo zakonitost, namjensko i transparentno trošenje javnog novca, ali i da spriječimo bilo koji vid nezakonitosti. Univerzitet u Zenici je formiran zbog interesa građana ZDK, a ne zbog uskogrudih ciljeva pojedinaca.
Saopćenje za javnost: Arnel Kalušić, pomoćnik ministra za obrazovanje, nauku, kulturu i sport ZDK Arnel Kalušić u svojstvu predsjednika radne grupe za izradu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju Zeničko-dobojskog kantona
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010