U Bosni i Hercegovini je na hiljade obespravljenih radnika u realnom sektoru kojima se ne uplaćuju doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje, zdravstveno, a kada kojim slučajem zatraže pošteno zarađene mizerne plaće, dobiju batine.
Uprsko nepravdi kojoj su svakodnevno izloženi u našoj zemlji ne možemo vidjeti da se neko javno pobunio, da je skrenuo pažnju na ove probleme. Jedino, kada se nešto dogodi ektremno, poput premlaćivanja radnika, organiziraju se protesti na koji dođe nekoliko hiljada ljudi i tako do sljedeće nepravde.
– Činjenica je da je građanski aktivizam pa i samim tim i radnički u priličnoj mjeri utihnuo prethodnih godina. Radnici i radnice se boje da će izgubiti radna mjesta i često jedini izvor finansija za njih i njihove porodice.
Nažalost, pokazalo se i da država, konkretno tužilaštva i sudovi, nije spremna zaštititi ih kada prijave kršenja njihovih prava, prijetnje i različite oblike uznemiravanja i napada, od verbalnih do fizičkih – goovori za Faktor Selvedin Šatorović predsjednika Saveza samostalnih sindikata BiH.
Dodaje kako godinama traže jačanje inspekcijskih organa i povećanje kazni zakršenje odredbi iz radnog zakonodavstva.
– Češćim inspekcijskim nadzorima i izricanjem oštrijih kazni bi se poslodavci natjerali da poštuju zakone uključujući i uplaćivanje svih doprinosa. Prethodni saziv Vlade FBiH uložio je maksimalan napor da pokuša uništiti sindikalni pokret. Ucjenjivao je ili “kupio” neke sindikalne lidere koji su nakon toga radili a i danas rade u interesu poslodavaca.
Podržavali su sve prijedloge poslodavaca i Vlade koji su bili usmjereni protiv radnika i radnica. Sve nabrojano jeste dovelo do toga da borba sindikata bude možda manje vidljiva u prethodnom periodu, ali bar kada je riječ o SSSBiH nikada nije prestala niti će – govori Šatorović i nastavlja:
– Uspijevali smo čak i u vrijeme pandemije i uprkos strogim ograničenjima zbog epidemioloških razloga, organizirati proteste u trenucima kada je trebalo spriječiti usvajanje Zakona o radu kojim bi se potpuno devalvirala prava radnika i radnica i izboriti se da se nametne priča o usvajanju zakona o minimalnoj plaći kojim će ona biti definisana u iznosu od 1.000 KM.
Poručio je kako se ne boje iznijeti svoj stav.
– Naš stav je jasan i nikada nismo imali strah iznijeti ga u javnosti čak ni onda kada su Vlada, poslodavci i dio sindikata radili sve da nas utišaju. U narednom periodu očekujemo postepeno ali kontinuirano jačanje sindikalnog pokreta i njegovu veću vidljivost u javnosti – rekao je Šatorović.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010