Info

Šest godina Lista lijekova Fonda solidarnosti nije revidirana: Pacijenti ispaštaju, a FMZ još nije formiralo ni komisiju

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

Šest godina Lista lijekova Fonda solidarnosti nije revidirana: Pacijenti ispaštaju, a FMZ još nije formiralo ni komisiju- Šesta je godina kako Lista lijekova Fonda solidarnosti Federacije Bosne i Hercegovine nije revidirana.

Situaciju dodatno pogoršava činjenica da u Federalnom ministarstvu zdravstva (FMZ) ne znaju ni kada bi se to moglo desiti.

Posao oko revidiranja liste lijekova još nije ni počeo, a nadležni ne znaju ni kada bi mogao krenuti.

Oni koji ispaštaju su pacijenti koji se s pravom pitaju “da li se ovakvim pasivnim odnosom nadležnih generiraju nove liste čekanja za lijekove”.

Administrativna zavrzlama

Sanja Čustović, pomoćnica ministra za farmaciju i hemikalije u Federalnom ministarstvu zdravstva, kaže “kako je prvo potrebno oformiti komisiju, što je u nadležnosti kabineta ministra dr. Nediljka Rimca, a onda i zvanično započeti proces revizije”.

– Ne znam niti mi je iko rekao neki rok za početak i završetak procesa. Mi već šest godina prikupljamo dokumentaciju, možete onda zamisliti koliko je to lijekova. Od stručnjaka sa tri klinička centra u FBiH treba prikupiti njihova zajednička mišljenja. Radi se o jednoj administrativnoj zavrzlami, kao što je sve u ovoj zemlji, koju dok raspetljate, prođe dosta vremena. No ako se svi članovi udruže, od Federalnog ministarstva zdravstva, Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH te drugih, i da se radi dan i noć, kao što se nekada radilo, možda bi se posao mogao završiti brzo – pojašnjava Čustović.

Nekoliko je razloga zbog kojih Lista lijekova Fonda soliradnosti nije revidirana šestu godinu.

Prvo su to, kako kažu u Federalnom ministarstvu zdravstva, spriječile godine pandemije koronavirusa, potom smrt federalnog ministra zdravstva Vjekoslava Mandića, a onda je došla nova vlast kojoj je trebalo vremena da se snađe.

– Iduće godine ponovo su Opći izbori u BiH, pa će možda opet doći neki novi i onda sve ispočetka… Mi smo nažalost u jednom administrativnom belaju, ovako i na ovaj način raditi reviziju liste lijekova, rekla bih da je to mukotrpan i težak proces, a s druge strane imamo ljude koji su bolesni i opravdano nestrpljivi, ne mogu više čekati – naglašava Čustović.

Dodaje “kako je po zakonu obaveza revidiranja listi lijekova jednom godišnje”.

– Mi smo prošle godine uradili Listu lijekova obaveznog zdravstvenog osiguranja FBiH, iskreno nadala sam se da ćemo nakon toga preći i na Listu lijekova Fonda solidarnosti, ali nismo – kaže Čustović.

Oboljeli uskraćeni za nove terapije

Različite su dinamike sistema revidiranja listi lijekova u zemljama u regiji i svi su, prema riječima Ane Petrović, direktorice Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH, brži od onih u BiH.

– Šest godina su pacijenti u FBiH uskraćeni da dobiju nove lijekove i nove terapijske protokole koji se koriste u zemljama okruženja i Evropske unije. Navest ću primjer Slovenije u kojoj lijek, čim se registrira u Evropskoj agenciji za lijekove (EMA), automatski ulazi na listu, i sve to bude gotovo u periodu od jednog do tri mjeseca. U FBiH je sistem da se jednom godišnje radi usklađivanje liste i to je razlog što imamo puno nakupljenih lijekova, jer su farmaceustke kompanije, pod predpostavkom da će lista biti revidirana po zakonu jednom godišnje, dostavljele svoje aplikacije. Ako se to radilo šest godina, naravno da je sada skupljen veći broj aplikacija koje sada komisija treba analizirati, a za to je potrebno vrijeme koje pacijenti nemaju – navodi Petrović.

U najboljem slučaju, ako u naredna dva mjeseca ipak dođe do revizije Liste lijekova Fonda solidarnosti, postavlja se pitanje – koji će lijekovi biti uvršteni na listu, ako se uzme u obzir da je finansijski okvir za zdravstvo ostao na nivou onoga iz prethodnih godina?

– Svjedoci smo rasta ukupnog budžeta države, a za zdravstvo se izdvaja doslovno ista suma kao i prethodnih godina. Postavlja se pitanje, ako je inflacija tu, ako svi troškovi rastu, kako je moguće da za isti iznos novca kupimo nove lijekove? Dakle, pored toga što se ne prati dinamika revidiranja liste lijekova jednom godišnje, mi imamo doslovno iste finansijske okvire u kojima se mora nalaziti nova lista lijekova. Po logici to je nemoguće izvesti, a ispaštat će pacijenti koji opet neće dobiti novi lijek ili neće biti uključeni u nove terapijske protokole koji se stalno mijenjaju o čemu je nedavno govorio i onkolog prof. dr. Semir Bešlija, kazavši da se samo protokol liječenja karcinoma pluća u prošloj godini promijenio šest puta – zaključila je Petrović.

Autor: faktor.ba



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: info@zenicablog.com
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno

Promo