U utorak je održana tematska sjednica Vlade Federacije Bosne i Hercegovine o fiskalnoj reformi. Na njoj je, između ostalog, bilo riječi i o izmjenama Zakona o porezu na dohodak što će podrazumijevati i promjenu u platama. Minimalna plata neće biti povećana, ali iz Vlade FBiH obećabvaju da će najmanja isplata radniku biti 1200 KM. Šta izmjene koje su najavili znače i na koga se odnose? Donosimo pojašnjenje.
Na press konferenciji nakon sjednice Vlade FBiH federalni premijer Nermin Nikšić saopštio je kako će spomenuti prijedlog zakona o dopuni Zakona o porezu na dohodak uskoro biti upućen u Parlament FBiH, te da će se razmatrati po skraćenom postupku
Najvažnija izmjena koju donosi je ta da će radni učinak radnika postati neoporeziva kategorija. Kako je i saopćeno iz Vlade FBiH, u dijelu koji ne podliježe oporezivanju dodaje se novi stav koji glasi: “novčane naknade zaposleniku na ime dijela plaće za radni učinak shodno važećim propisima o radu, do 200 KM mjesečno, za period od dana početka primjene ovog zakona do 31. 12. 2025. godine.“
Naime, prema Zakonu o radu Federacije BiH (Član 75) plata radnika sastoji se od, između ostalog, osnovne plate i dijela plate za radni učinak, ukoliko je isti ostvaren. Radni učinak definiše poslodavac u skladu sa općim propisima, kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu.
Šta bi, ukratko, sve navedeno trebalo značiti za radnike u ovom bh. entitetu pitali smo i ekonomskog analitičara i federalnog zastupnika, Admira Čavalića.
“Ovo nije fiskalna reforma koja se najavljivala i koja će suštinski riješiti probleme radnika u FBiH na način da zaista dođe do značajnog povećanja plate. Ovo je jedan temporalni zakon, koji se odnosi na to da se formira novi dio neoporezivog do 200 KM i odnosi se na tzv. radni učinak. Radni učinak se uglavnom više veže i više postoji u javnom sektoru, nego u privatnom sektoru FBiH”, naglasio je ekonomista Admir Čavalić u razgovoru za N1.
Shodno tome, kaže Čavalić, zakon će više i pogodovati uposlenicima javnog sektora.
Šta je sa privatnim sektorom i izjavom Mijatovića da poslodavci neće moći isplatiti platu nižu od 1.200 KM?
Na press konferenciji pojašnjeno da je cilj osigurati radnicima da dobiju iznos veći od 1000 KM.
“Onog momenta kad se usvoje izmjene i dopune Zakona o dohotku u Federaciji, nakon toga usvajamo uredbu o minimalnim mjesečnim primanjima radnika u FBiH. Ni ovaj put od 1. januara 2025. godine minimalna plata neće biti 1.000 KM, ali niti jedan poslodavac neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Zavisi koliko će to tačno biti kad usvojimo izmjene i dopune”, saopštio je danas federalni ministar razvoja i poduzetništva Vojin Mijatović.
Čavalić se osvrnuo i na taj segment obećanja.
“Kada je riječ o radnicima u privatnom sektoru, tu je u kontekstu priče o 1.200 KM minimalnih primanja bitno spomenuti da se temelji na tri vrlo uslovna bloka. Odnosi se na topli obrok, naknadu za prevoz i radni učinak. Sve navedeno može biti dovedeno u pitanje, sve je uslovno, pa čak i radni učinak za koji se u Zakonu navodi ‘ukoliko se ostvari’. Naravno, sve to zavisi i od kolektivnih ugovora, pravilnika, posebnih propisa – odnosno svega onoga što nije prisutno u privatnom, koliko u javnom sektoru u FBiH”, pojasnio je Čavalić.
Ipak, dodaje kako odobrava ovakve poteze, te oni za njega predstavljaju ‘institucionaliziranje jednokratne pomoći’ do nekih drugih alternativa.
I iz Vlade FBiH su istakli da je ovaj prijedlog dopune izmjena Zakona o porezu na dohodak i najavljena uredba zapravo hitna mjera u 2025. godini koja bi omogućila poslodavcima, kako navode, povećanje plaća zaposlenicima bez poreznog opterećenja.
“Ovaj prijedlog ima za cilj motivirati poslodavce da zaposlenicima omoguće veće neto prihode, što može dovesti do veće potrošnje i podrške ekonomskom rastu. Time se smanjuje finansijsko opterećenje za zaposlenike koji zarađuju ispod određenih pragova, čime se povećava njihova kupovna moć i poboljšava kvaliteta života. Istovremeno, izuzeće prihoda povezano je s radnim učinkom zaposlenika prema poslodavcu, što stvara pozitivnu sinergiju između njih, rezultirajući obostranim pozitivnim učinkom. Predloženo izuzeće dijela prihoda na ime radnog učinka ima svrhu da dodatno potakne produktivnost i motivaciju na tržištu rada”, istaknuto je iz Vlade FBiH.
Podsjetimo, pored seta fiskalnih reformi, danas je bilo riječi i o jednokratnoj pomoći za penzionere. Definisano je da će im ona biti isplaćena tokom mjeseca novembra, te da će za tu svrhu u FBiH biti izdvojeno 37 miliona konvertibilnih maraka.
O iznosu pomoći za penzionere čitajte ovdje.
Autor: N1
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010