Stella Griffiths, izvršna direktorica Međunarodne agencije za ISBN (standardni broj knjige) sa sjedištem u Londonu uputila je pismo visokom predstavniku u Bosni i Hercegovini Christianu Schmidtu, a pismo je poslano i na ključne domaće i međunarodne adrese, uključujući Vijeće ministara BiH i Vladu Federacije BiH, saznaje N1. Pismom se traži hitno rješenje za Nacionalnu i univerzitetsku biblioteku u Sarajevu, jer je zbog trenutne situacije obustavljena i dodjela standardnih, odnosno matičnih brojeva te samim time i objava i izdavanje knjiga.
U pismu se navodi da je Međunarodna agencije za ISBN odgovorna za promociju, koordinaciju i nadzor dodjele međunarodnog broja knjige, a da je taj proces u Bosni i Hercegovini obustavljen zbog trenutne situacije u Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci (NUB BiH) s obzirom da nije riješeno imenovanje upravljačkih struktura, a koje je u nadležnosti Vijeća ministara BiH, te su samim time blokirane i najosnovnije funkcije poput isplate plata, plaćanje komunalnih usluga, ugovori s dobavljačima…
“Izdavači ovise o mogućnosti pravovremenog apliciranja i primanja ISBN brojeva kako bi mogli identificirati svoje publikacije i osigurati da budu objavljene, naručene i čitane, bilo da je riječ o knjižarama ili online. ISBN je vrlo poznat i uspješan identifikator koji je ključan za uspjeh lanaca opskrbe knjigama. Obustava dodjele i drugih međunarodnih identifikatora, poput ISMN-a (standardni broj za notna izdanja) i ISSN-a (numerički kod za identifikaciju), u NUB BiH također je vrlo ozbiljna.
Izdavači apliciraju za ISBN-ove u svojoj lokalnoj agenciji. U Bosni i Hercegovini ta agencija nalazi se u NUB BiH. Posebna agencija za ISBN u Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci u Banjoj Luci dodjeljuje ISBN-ove izdavačima koji su smješteni u Republici Srpskoj. Na isti način na koji izdavači u Francuskoj moraju aplicirati samo na Francusku agenciju za ISBN, izdavači u Federaciji BiH moraju se obraćati samo agenciji u Sarajevu, dok izdavači u Republici Srpskoj to čine samo u Banjoj Luci. Nema međusobne zamjenjivosti.
Direktno se obraćam Vama kako bih zatražila brzo rješenje situacije u Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci BiH koje će omogućiti nastavak normalnih usluga i kako bi izdavači u Bosni i Hercegovini mogli dobiti ISBN-ove. ISBN-ovi su temeljni za izdavački proces te za marketing, distribuciju i prodaju knjiga. Bez njih, izdavačka industrija i svi njeni partneri u opskrbnom lancu (veleprodaja, maloprodaja, knjižare itd.) ozbiljno su inhibirani, odnosno sputani. To će također imati ozbiljan međunarodni utjecaj, jer će spriječiti izdavače u Bosni i Hercegovini u izvozu i prodaji njihovih naslova u inostranstvu“, navedeno je u pismu direktorice Međunarodne agencije za ISBN naslovljenom na visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta, a u koje je N1 imao uvid.
Također, istakla je da osim međunarodne važnosti identifikatora, obustava svih bibliotekarskih funkcija prijeti kulturnoj baštini, ali i akademskom i naučnom napretku – guši istraživanje, katalogizaciju, proizvodnju nacionalne bibliografije, a prijeti i očuvanju materijala.
“Međunarodne agencije i njen Upravni odbor potpuno podržavaju NUB BIH i pozivaju Vas da odmah poduzmete korake za postizanje zadovoljavajućeg rješenja koje će omogućiti povratak NUB BiH-a u normalno poslovanje”, istaknuto je u pismu koje je upućeno i na adrese Vijeća ministara BiH i Vladu Federacije BiH.
Podsjetimo, Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine (NUBBiH) mjesecima unazad nema upravljačku strukturu, od mjeseca oktobra nije u mogućnosti pružati usluge. Naime, od septembra mjeseca ova značajna institucija u našoj zemlji nema direktora, ali ni upravni i nadzorni odbor. Status Biblioteke je nemoguće riješiti bez imenovanja upravljačkih struktura NUB-a, a što je u nadležnosti Vijeća ministara BiH.
Danas se održava i vanredna sjednica Vijeća ministara BiH, ali pitanje Nacionalne i univerzitetske biblioteke nije na dnevnom redu.
Autor: N1
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010