Stranci lani u šopingu u BiH potrošili 121 milion KM – Prekogranični šoping-turizam u Bosni i Hercegovini i dalje cvjeta i sve više Slavonaca prepoznaje prednosti zemlje kao povoljne šoping-destinacije, o čemu svjedoče i podaci o potrošnji u prošloj godini.
Strani državljani su lani, pri napuštanju carinskog prostora BiH, na graničnim prelazima podnijeli čak 405.781 zahtjeva za povrat poreza na dodatu vrijednost (PDV), gotovo 55.000 više nego u 2017. godini, u ukupnom iznosu većem od 17,6 miliona konvertibilnih maraka. Povrat PDV-a ostvaruju na robu kupljenu u vrijednosti od minimalno 100 konvertibilnih maraka koju iznose izvan carinskog područja BiH. Carinskoj službi na uvid daju račune, robu i original popunjenog obrasca za povrat poreza.
Prema podacima koje je Glasu Slavonije dostavio Ratko Kovačević, portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH, povrat PDV-a zatražen je za robu kupljenu u vrijednosti većoj od 121,2 miliona KM. Pokazatelji govore da su strani državljani u blagajnama BiH lani ostavili čak 19,5 miliona KM više nego godinu ranije.
– Po graničnim prelazima vidi se u koja područja najviše dolaze strani državljani u BiH u kupovinu. Uglavnom su to pogranična područja u koja dolazi veliki broj građana iz Hrvatske i Srbije – napominje Kovačević.
Zbog ušteda koje ondje ostvaruju, odlazak Slavonaca u prekogranični šoping dugogodišnja je praksa, posebno stanovnika županjske i brodske Posavine, koje od BiH dijeli rijeka Sava. Primjera radi, brojni mještani Gunje biciklom ili pješice svakodnevno odlaze u Brčko, pređu most i odmah su u centru grada. U BiH kupuju 17 odsto jeftinije, kolika je jedinstvena stopa PDV-a na koju kao strani državljani imaju pravo povrata.
Na graničnim prelazima prema Vukovarsko-sremskoj i Brodsko-posavskoj županiji lani je podneseno ukupno 139.832 zahtjeva (u prosjeku 383 dnevno) za povrat više od 6,4 miliona konvertibilnih maraka PDV-a za robu koju su ukupno platili približno 44,2 miliona KM. Po broju zahtjeva na području BiH prednjači granični prelaz Orašje, izvještava Glas Slavonije.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010