Gradska organizacija stranke penzionera/umirovljenika BiH Grada Zenica , svim građanima čestita, 1.mart jedan od najvažnijih datuma u modernoj historiji Bosne i Hercegovine. Na taj dan prije 31.godinu Bosna i Hercegovina je postala suverena, nezavisna i međunarodno priznata država.
Građanke i građani Zenice, sretan Vam 1.mart, Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.
Referendum za nezavisnost Bosne i Hercegovine održan je na preporuku Arbitražne komisije međunarodne konferencije o Jugoslaviji , u završnoj fazi disolucije bivše SFRJ.
Naime 29.februara i 1. marta 1992.godine, u Bosni i Hercegovini , održan je referendum o nezavisnosti Bosne i Hercegovine od Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije. Na referendumsko pitanje, koje je glasilo: „Jesta li za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu , državu ravnopravnih građana , naroda BiH – Muslimana, Srba i Hrvata i pripadnika drugih naroda koji žive u njoj?“ , većina Bosanaca i Hercegovaca izjasnila se za demokratsku i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu.
Na referendum o nezavisnosti Bosne i Hercegovine , prema zvaničnim statističkim podacima, izašlo je 2.073.568 građana – glasača ili 64,31% građana sa pravom glasa, od kojih je 99,44% bilo za nezavisnost. Poznato je da su mnogi bosanskohercegovački Srbi , prema instrukcijama njihovog političkog vrha, bojkotovali referendum, smatrajući da će tako onemogućiti ispravnost i legalnost istog.
Bosna i Hercegovina je proglasila svoju nezavisnost 01.marta 1992.godine, a rezultati referenduma su prihvaćeni 6.marta iste godine u Parlamentu Bosne i Hercegovine.
Kao odgovor na referandum i proglašenje nezavisnosti Bosne i Hercegovine, srpske paravojne formacije postavljaju barikade u Sarajevu i drugim bosanskohercegovačkim gradovima u kojima su počeli krvavi oružani sukob i agresija na Bosnu i Hercegovinu.
Zakon o Danu nezavisnosti donesen je 1993. godine , a dopunjen je 1993.godine i objavljen u Službenom listu RBiH 9/95.
Zemlje članice Evropske unije su 6.aprila 1992.godine , a dan kasnije i Sjedinjene Američke Države , priznale Bosnu i Hercegovinu kao nezavisnu i suverenu državu. Republika Bosna i Hercegovina je 22.maja 1992.godine postala ćčanica Organizacije ujedinjenih naroda.
Nažalost , u isto vrijeme oružani sukobi u pojedinim dijelovima Bosne i Hercegovine prerasli su u pravi ratni požar, u agresiju, koja je prouzrokovala ogromne ljudske žrtve i patnje , genocid nad golorukim narodom kao i ogromna materijalna razaranja.
Uspješnih i herojskim otporom građana Republike Bosne i Hercegovine agresiji i zalaganjem Vlade Republike Bosne i Hercegovine za građansku multietničku i demokratsku državu ravnopravnihnaroda, u skladu sa referendumskim pitanjem, Bosna i Hercegovina je očuvala svoj državnopravni i historijsaki kontinuitet. U američkom gradu Daytonu 21.novembra 1995.godine, potpisan je mirovni sporazum , čime je neslužbeno završen rat . oružani sukob u Bosni i Hercegovini . konačni sporazum potpisan je u Parizu 14.decembra 1995.godine, a Dejtonski sporazum potvrdio je Bosnu i Hercegovinu kao samostalnu i suverenu državu u evropskoj porodici država.
Međutim ni nakon 31.godine Bosna i Hercegovina se nije mogla oduprijeti svim negativnim snagama i u suštini nacionalnim i nacionalističkim interesima pojedinih grupacije pa se i danas biju bitke za opstanak i ostanak izmorene i napaćene Bosne i Hercegovine i većine njenih pripadnika koji su i dalje za Bosnu i Hercegovinu kako je to formulisano u referendumskom pitanju od 28.februara i 1. marta 1992.godine.
Poražavajuća i sramna je činjenica da se ovaj jedan od najznačajnijih datuma Bosne i Hercegovine ni danas, nakon 31.godine ne obilježava!
Zbog svega navedenog, ljudska i moralna obaveza svakog Bosanca i Hercegovca treba biti , bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost , da čuva , razvija, unapređuje i njeguje vrijednosti multikulturalne, multinacionalne, suverene, cjelovite i nezavisne države Bosne i Hercegovine.
Još jedanput , Gradska organizacija Stranke penzionera/umirovljenika Grada Zenica želi sretan 1.mart Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.
Da se ne zaboravi!
GrO SP/U BiH Zenica
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010