Biznis

Preduzeća iz BiH žrtve prevara kineskih firmi

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

Sve više preduzeća iz BiH, u posljednje vrijeme, žrtve su prevara u poslovanju sa kompanijama iz Kine. Da bi naša privredna društva ostvarila prava na nadoknadu štete nastale kupovinom sporne robe, koja u najvećem broju slučajeva ne odgovara ugovorenom kvalitetu, Ambasada BiH u Kini poziva privrednike da im se obrate preko Ministarstva vanjskih poslova BiH.

Neke od mogućnosti da se preduprijede eventualne zloupotrebe i nelegalne radnje kineskih kompanija prilikom prodaje određene robe našim preduzećima, kako ukazuju u Ambasadi, prvo moraju provjeriti potencijalnog partnera iz ove daleke zemlje. Najsigurniji način je da se provjera izvrši putem Odsjeka za trgovinu u određenoj provinciji Kine, u kojoj se nalazi kompanija, za šta Ambasada stoji na raspolaganju.

Također, eventualne zloupotrebe moguće je spriječiti i tako što će svako naše privredno društvo izvršiti obaveznu kontrolu pri slanju robe iz Kine u BiH. Da bi se to realiziralo, neophodno je da predstavnik poduzeća iz BiH dođe na „utovar“ robe u kontejner i prekontrolira kvalitetu predmetne robe.

Dosadašnja iskustva govore da su pojedine kineske kompanije dostavljale uzorke tražene robe vrhunskog kvaliteta, na temelju čega kupac iz BiH pristane na kupovinu te robe i, po uobičajenoj praksi, uplati 30 posto avansa. Nažalost, kupac ne dođe na provjeru robe, odnosno ne pošalje svog predstavnika da obavi kontrolu utovara, uplati preostali avans od 70 posto, a kineski partner ne ispoštuje ugovor, točnije ne dostavi robu predviđenog kvaliteta.

Zbog toga, iz Ambasade navode da je mnogo isplativije da kupci ulože sredstva u „kontrolu“ i na taj način rizik svedu na minimum, nego da dovode u pitanje gubitak više stotina hiljada dolara.

Ukoliko se pojedine kompanije iz BiH opredijele za uvoz velikog broja roba, mašina ili nekih drugih proizvoda u vrijednosti više miliona dolara, iz Ambasade sugeriraju da je potrebno otvoriti predstavništvo u Kini ili sklopiti ugovor s nekim od gospodarskih društava iz BiH koje već ima predstavništvo u ovoj zemlji. Na taj način, minimalne su šanse za nepoštivanje ugovora od strane prodavača.

Iskustva pokazuju da one kompanije koje imaju otvorena predstavništva u Kini ili su sklopili ugovor o kontroli poslane robe, kao što su „Fis“ Vitez, „Boksit“ Milići, „Tropic“ Banja Luka, do sada nisu imale veće probleme u poslovanju s kineskim partnerima.

Prema navodima iz Ambasade, slične probleme imaju i poduzeća iz zemalja bivše SFRJ, koje ambasade pokušavaju riješiti na isti način, a razmatra se i zajednički nastup u zastupanju interesa naših kompanija pred nadležnim kineskim institucijama.



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno