Učenici Prve gimnazije u Zenici: “Projekat građanin” – “Jedan udžbenik, jedan predmet” – Uokviru projekta koji redovno svake godine izvode učenici trećeg razreda Prve gimnazije u Zenici ove godine razred III-1 je odlučio da se pozabavi temom “Jedan udžbenik, jedan predmet”.
U saradnji sa profesoricom Demokratije Jasminom Delić učenici su podijelili projekat u četiri faze i pokušavaju da pronađu najbolje rješenje za ovaj problem. U narednim danima imaju plan obaviti razgovor i sa ministrom obrazovanja ZDK Mensurom Sinanovićem.
Kao podršku mladima i ovakvim projektima Zenicablog je odlučio da objavi intervjue i ideje koje su učenici III-1 pripremili.
Intervju sa Amilom Mehić, učenicom Prve gimnazije:
Da li Vam se sviđa “Projekat Građanin” i koliko on može pomoći mladima u njihovom demokratskom životu i željama da unaprijede svoju zajednicu?
– “Projekat građanin” je jedan izvrstan oblik obrazovanja iz Demokratije i ljudskih prava za sve mlade ljude koji žele da se aktivno uključe u rješavanje problema u svojoj zajednici. Kroz ovaj projekat mladi mogu naučiti kako to treba da se ponašaju kao budući građani u demokratskom društvu, te koja su to znanja i vještine presudni za uspješno rješavanje problema u našoj zajednici.
Pored osnovnog obrazovanja da li smatrate da ovakvi projekti imaju važnost i kakvu korist imaju učenici od učešća u ovakvim stvarima?
– Ovakav projekat je od iznimnog značaja za našu cjelokupnu zajednicu, a posebno za učenike, koji mogu dosta toga naučiti.
“Projekat građanin” učenicima pomaže da postanu odgovorni i informisani mladi ljudi koji sami upravljaju svojom budućnošću i shvataju značaj učestvovanja svih građana u rješavanju problema koji se tiču svih nas.
Kakav je vaš stav o udžbenicima i da li ste se konkretno susreli sa problemom koji prezentujemo u svom projektu?
– “Udžbenici su definitivno jedan od najvećih problema prisutnih u našoj zajednici kako u osnovnim tako i u srednjim školama. Kada smo u pitanju mi, srednjoškolci, treba napomenuti da se svakodnevno susrećemo sa problemima koji se tiču udžbenika. Prije svega, velik je broj školskih udžbenika, pri čemu se stvaraju finansijski problemi, mnoštvo je zastarjelih i netačnih informacija u udžbenicima, a najveći problem je ta neprilagođenost udžbenika školskom planu i programu ZE-DO Kantona”, izjavila je Amila Mehić, učenica III-1 razreda Prve gimnazije u Zenici.
Deni Omerbašić je istakao da za mnoge školarce ovo predstavlja veliki problem.
“Osim što prevelik broj udžbenika biva finansijski problem nekim učenicima, on također može predstavljati i fizicki problem i može ozbiljno našteti našem razvoju i zdravlju, jer školski ruksaci nekad znaju biti teški i preko 10 kg”
“Smatram da pod hitno treba regulisati broj udžbenika u školama, da se ne bi dešavalo da iz jednog predmeta imamo po tri, četiri ili više udžbenika. Jednostavno, neophodno je smanjiti broj udžbenika na što prihvatljiviji, a to možemo uraditi izdavanjem i pisanjem novih udžbenika, koji će u jednom obuhvatiti svo neophodno gradivo. Mislim da je vrijeme za modernizaciju i napredak u školama i da školski sistem treba biti unaprijeđen” – izjavio je Omerbašić.
Smatramo da ovaj problem ne može da se riješi preko noći, ali da sistemskim radom i planiranjem postoji mogućnost da učenicima finansijski olakšamo, ali i da zaštitimo njihov fizički razvoj.
Učenici III-1 razreda Prve gimnazije u Zenici
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010