Udruženje Forum građana Zenice realizovalo je projekat
„NE BACAJ OTPAD – ISKORISTIV JE“.
Osnovni cilj projekta je podizanje javne svijesti o neophodnosti intenzivnijeg učešća svih građana u zbrinjavanju komunalnog otpada.
Razvojem industrije i tehnologije, hiperprodukcijom roba široke potrošnje i konzumentskim načelima cjelokupne privrede, svakim danom stvaramo sve više otpada. Ovaj problem je evidentan u svim sferama života sa tendencijom pojavljivanja novih vrsta otpada koji su biološki nerazgradivi i čijim nepropisnim zbrinjavanjem, odnosno običnim odlaganjem na deponije/odlagališta izazivamo dugoročno zagađenje vode, zemlje i zraka sa nesagledivim poljedicama.
Dnevno, svaki građanin u BiH proizvede u prosjeku 1 kg otpada. Za zbrinjavanje, odnosno neškodljivo deponovanje tolikih količina otpada potrebna su velika finansijska sredstva. Naša država nema ekonomski potencijal za ulaganja u nove tehnologije za preradu i zbrinjavanje otpada.
Međutim, to nije razlog zašto se zakonska regulativa ne usklađuje sa EU normativima, i da se upravljanje otpadom definiše kao integralan proces, od početnog kućnog razvrstavanja, zatim odlaganja u namjenske posude, prikupljanja i prevoza, razvrstavanja, reciklaže i na kraju deponovanja ostataka na neškodljiv način za okolinu.
Nakon provedenih analiza projektni tim je definisao slijedeće preporuke:
- Razvijati sistem INTEGRALNOG UPRAVLJANJA OTPADOM
Integralno upravljanje podrazumijeva koordinirane aktivnosti na prikupljanju, primarnoj selekciji, izradi pretovarnih čvorišta, transportu, preradi i propisnom odlaganju.
Upravljanje otpadom se treba organizovati integralno na nivou kantona, a zatim spustiti na nivo jedinica lokalne samouprave.
Sve aktivnosti upravljanja otpadom provoditi po savremenim principima „kružne /ciklične ekonomije“.
- Organizovati MINI REGIJE za grupe općina gdje bi se formirale pretovarne stanice -reciklažna dvorišta, što će znatno podići efikasnost u fazi prikupljanja i pojeftiniti prevoz do mjesta prerade i odlaganja.
- Dopuniti postojeće kantonalne propise:
- Svaka općina treba da formira KATASTAR DIVLJIH DEPONIJA i na osnovu toga da uradi godišnji plan sanacije istih.
- Pooštriti kazne za nepridržavanje propisa o odlaganju otpada.
- Svaka općina u ZDK treba da ima barem jednog EKO POLICAJCA koji bi bio ovlašten da na licu mjesta izriće kazne zbog prekršaja nazakonitog odlaganja otpada.
- Uvesti ZABRANU KORIŠTENJA PLASTIČNIH VREĆICA ili ZNATNO POVEĆATI CIJENE ISTIH KROZ POSEBNU TAKSU. Ostvarena finansijska sredstva koristiti za promotivne aktivnosti na podizanju svijesti građana i za edukaciju najmlađih o zaštiti prirode.
- U proceduri odobravanja namjenskih budžetskih sredstava za rekonstrukciju i izgradnju komunalne infrastrukture, startnu prednost treba da imaju LOKALITETI NA KOJIMA GRAĐANI AKTIVNO UČESTVUJU U SANACIJI DIVLJIH DEPONIJA u partnerstvu sa lokalnom upravom.
- Uvesti DAN ČISTE OKOLINE u ZDK – da to budu akcije uređenja zelenih površina u gradskom/općinskom urbanom području i šumskim izletištima sa akcijama pošumljavanja.
- Uvesti kontinuiranu kampanju PODIZANJA KOLEKTIVNE SVIJESTI GRAĐANA promotivnim i edukativnim aktivnostima o neophodnosti učestvovanja u zbrinjavanju otpada na savremen i pristupačan način. U budžetu kantona predvidjeti namjenska sredstva za promotivno/edukativne kampanje koje traju cijelu godinu.
Projekat je podržan od strane Ministarstva za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoline Zeničko-dobojskog kantona.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010