Biznis

United Grupa postigla dogovor o prodaji SBB kompanije e& PPF Telecom Grupi, kao i Net TV Plus biznisa i prava na prenos sportskih događaja za Zapadni Balkan Telekomu Srbija

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

United Group B.V. (“Grupa”), vodeća telekomunikacijska i medijska kompanija na području jugoistočne Evrope, koja je u većinskom vlasništvu BC Partners, objavila je da je postignut dogovor o prodaji SBB, vodećeg alternativnog provajdera plaćene televizije, širokopojasnog interneta i fiksnih telefonskih usluga u Srbiji e& PPF Telecom Group B.V. (“e& PPF Telecom”). Grupa je također postigla dogovor o prodaji EON TV International Ltd (holding kompanija NetTV Plus biznisa), kao i prava prijenosa sportskih događaja na zapadnom Balkanu (Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija) kompaniji Telekom Srbija a.d. Beograd (“TS”).

Ove transakcije, sa kombinovanom vrijednošću kompanija od 1,5 milijardi eura i impliciranoj EV/2024 EBITDAal (prije MSFI 16) multipli od 10x, potvrda su snažne reputacije i uspjeha United Grupe u razvoju vodećih operacija i brendova na tržištu širom regije u posljednje dvije decenije.

United Grupa će nastaviti da posjeduje i upravlja svojim ključnim medijskim kućama u Srbiji, uključujući N1 i Nova. Ovi kanali će ostati dostupni na fiksnoj mreži SBB-a, a biće ponuđeni i Yettel korisnicima.

Ove transakcije podliježu uobičajenim regulatornim odobrenjima i očekuje se da će biti završene tokom prve polovine 2025. godine. Pored toga, kako je ranije najavljeno 13. januara 2025. godine, United Grupa je potpisala neobavezujući memorandum o razumijevanju sa BH Telekom d.d. Sarajevo (“BHT”) u vezi sa potencijalnom prodajom Telemach BH d.o.o. Sarajevo i Telemach Crna Gora d.o.o. Podgorica.

Nakon završetka transakcija sa e& PPF Telecom, TS i BHT, United Grupa će ispuniti svoj strateški cilj uspješne monetizacije svojih telekomunikacijskih kompanija izvan Evropske unije. Nije planirana prodaja nijedne druge imovine United Grupe u bliskoj budućnosti.

Viktorija Boklag, izvršna direktorica United Grupe, rekla je: „Naša Grupa je nastala na temeljima SBB-a prije skoro 24 godine i izrasla je u najveću telekomunikacijsku i medijsku kompaniju u našem regionu. Od svog osnivanja, United Grupa se brzo proširila širom jugoistočne Evrope kroz preko 100 akvizicija i značajno je ojačala svoje pozicioniranje u Evropskoj uniji od svog prvog prodora u Evropsku uniju na tržište Slovenije 2009. godine. Naša ekspanzija na potpuno konvergentna tržišta Evropske unije – Grčke, Bugarske i Hrvatske dodatno je učvrstila ovu poziciju. Navedene transakcije su u skladu sa našom strategijom orijentisanja na tržišta na kojima možemo da pružimo pun spektar mobilnih i fiksnih telekomunikacijskih usluga našim korisnicima, što će nam omogućiti da ostvarimo najveći potencijal za rast i stvaranje dodatne vrijednosti. Usavršavanjem naših operacija i preusmjeravanjem na tržišta Evropske unije, poboljšavamo našu efikasnost i pozicioniramo United Grupu za dugoročni uspjeh.”



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: info@zenicablog.com
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno

Promo