Skupština Zeničko-dobojskog kantona je na 35. sjednici održanoj 23.12.2024. godine donijela Zaključak kojim se Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju upućuje u javnu raspravu u JU Univerzitet u Zenici. Organizatori javne rasprave su Ministartsvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kanotona i JU Univerzitet u Zenici. (Prilog Zaključak).
S obzirom na Zaključak Skupštine ZDK, Senat je na svojoj redovnoj sjednici održanoj 26.12.2024. godine, imajući u vidu predstojeće praznike i značaj Zakona za Univerzitet, predložio održavanje javne rasprava na Univerzitetu 6.1.2025. godine. Međutim, resorno Ministarstvo je 31.12.2024. poslalo obavijest o Planu javne rasprave koja bi se trebala održati 3.1.2025. godine. S obzirom na praznike i Odluku koja je donesena na Univerzitetu u pogledu održavanja nastave, predloženi datum nije odgovarao članovima akademske zajednice. Bez ozbira što u pogledu datuma održavanja javne rasprave nije postignut konsenzus, javna rasprava je održana na način kako je to Ministarstvo odlučilo. Održavanje javne rasprave je prema službenoj stranici Skupštine ZDK zakazano isti dan kada je i obavljena javna rasprava, naime 3.1.2025. godine čime nije ispoštovano ni minimalno vrijeme koje je neophodno da se pripremi i organizuje javna rasprava, te da se u raspravu na kvalitetan način uključi javnost. „Javna rasprava” je tako održana bez bilo kakvih konsultacija i dogovora sa Univerzitetom uz učešće jednocifrenog broja zainteresovanih.
Iz slijeda događaja izvlačimo zaključak da se resorni ministar plaši da javno stane pred akademsku zajednicu i brani odredbe zakona koje predlaže. Ovakvim činom se provodi samovolja jer se nepoštuje ni Zaključak Skupštine ZDK koja je upravo zbog brojnih nedoumica donijela Zaključak o provođenju javne rasprave u saradnji sa Univerzitetom. Sve ovo je u suprotnosti sa pravilima organizacije javne rasprave i suprotno internim aktima Skupštine ZDK.
Predlagač očito insistira na izmjenama Zakona koje su apsolutno neprihvatljive široj akademskoj zajednici jer su suprotne i zakonima i odlukama Ustavnog suda BiH, pa tako nije ni spreman da o tome javno raspravlja.
Ovakvo bahato ponašanje resornog Ministra i isključenje Univerziteta, ali i javnosti iz postupka javne rasprave, a u pogledu izmjena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju, zaista je neprimjereno i zahtijeva pokretanje pitanja odgovornosti. Sve radnje koje je poduzimalo Ministarstvo su suprotne propisima, pravilima i logici, počev od formiranja Komisije za izradu zakona, utvrđivanja nacrta i prijedloga Zakona, a vrhunac predstavlja ova predstava sa održavanjem navodne „javne rasprave”. Predlažemo Skupštini ZDK da preispita način rada svih aktera koji su uključeni u ovu aktivnost, da odbiju ponuđeni prijedlog izmjena i dopuna Zakona, te da se postavi pitanje odgovornosti ovih subjekata koji su imali obavezu da provedu postupak u skladu sa Zaključkom Skupštine ZDK.
Od momenta kada je na poziciju ministra za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kantona, došao aktuelni ministar Mirza Mušija, počele su opstrukcije u razvoju našeg Univerziteta koje se ogledaju u zabrani otvaranja novih studijskih programa (Elektrotehnika i informacione tehnologije), zabrani novog zapošljavanja, unošenje nemira u sindikat Univerziteta, izostanku saradnje sa Unijom studenata, izostanku povećanja plaća zaposlenicima Univerziitea u Zenici (iako su plaće u osnovnom i srednjem obrazovanju povećane) itd, itd.
Predložene izmjene ZVO su suprotne Okvirnom zakonu o visokom obrazovanju BiH, suprotne Odluci Ustavnog suda U 22/18 u kojoj u meritumu presude pod tačkom 26. jasno piše da Okvirni zakon o visokom obrazovanju u BiH predstavlja obavezujući pravni osnov prilikom donošenja zakona o visokom obrazovanju na nivou kantona, te su prijedlozi suprotni stavovima akademske zajednice sa UNZE ali i cijele BiH, na šta ukazuju i zaključci Rektorske konferencije BiH.
Zakon se navodno mijenja radi uvođenja kontrole u pogledu financijskog poslovanja, no međutim takve odredbe u prijedlogu izmjena i dopuna Zakona uopšte ne postoje. Univerzitet je učinio sve u pogledu uvođenja financijskog reda što se ogleda u činjenici da je u posljednoj godini dana na Univerzitetu izvršeno četrdeset inspekcijskih nadzora, te interna revizija od strane Ministarstva finansija ZDK i nisu utvrđene nikakve nepravilnosti na Univerzitetu.
Povod za intervenciju zakonodavca i stavljanje Univerziteta pod političku kontrolu kroz izmjene i dopune Zakona su očito bile činjenica da je Senat Univerziteta, vodeći računa o kvaliteti nastave i interesima studenata, ograničio broj sati spoljnim saradnicima, kao i to da Univerzitet ne prihvata porodična ljetovanje o trošku Univerziteta.
Ovakvim ponašanjem i predloženim izmjenama Vlada ZDK koči razvoj Univerziteta i krši osnovna načela i prava Univerziteta kao institucije od posebnog značaja za društvo.
UNIVERZITET U ZENICI
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010