Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva vanjskih poslova, donijelo je Odluku o imenovanju supredsjedatelja i članova Zajedničkog povjerenstva za praćenje provedbe Ugovora između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Hrvatske o europskom partnerstvu.
Uime Vijeća ministara BiH u Zajedničko povjerenstvo imenovani su predstavnici Ministarstva vanjskih poslova i Direkcije za europske integracije, a za supredsjedatelja je imenovan zamjenik ministra vanjskih poslova Josip Brkić.
Republika Hrvatska i na ovaj način pruža pomoć i želi olakšati pridruživanje Bosne i Hercegovine Europskoj uniji uz afirmiranje europskih vrijednosti u bilateralnoj i regionalnoj suradnji, čime se želi doprinijeti daljnjoj stabilizaciji područja jugoistočne Europe.
RESTRIKTIVNE MJERE
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva sigurnosti, donijelo je Odluku o uvrštavanju Enesa Borovca na listu označenih osoba prema kojima će se primjenjivati restriktivne mjere koje se odnose na zamrzavanje fondova i ekonomskih sredstava, u cilju privremenog sprječavanja raspolaganja imovinom.
U obrazloženju ove odluke navodi se kako je listiranje ove fizičke osobe izvršeno na temelju obrazloženog zahtjeva Ministarstva unutarnjih poslova Republike Srpske uz pribavljeno pozitivno mišljenje Udarne grupe za borbu protiv terorizma i Tužiteljstva Bosne i Hercegovine.
Radi se o osnovanoj sumnji da se Borovac pridružio terorističkoj organizaciji ‘Al Nusra Front za narod Levanta’, koju je Komitet Vijeća sigurnosti UN-a sukladno rezolucijama iz 1999. i 2011. uvrstio na listu terorističkih organizacija u vezi s Al Qaidom.
Provedba Akcijskog plana za otklanjanje nedostataka u brobi protiv pranja novca, koji je ranije usvojilo Vijeće ministara BiH, zahtjeva provedbu Rezolucije 1373 Vijeća sigurnosti UN-a, a koja se odnosi na ciljane financijske sankcije u vezi s terorizmom i financiranjem terorizma, sukladno posebnoj preporuci FATF-a.
ANALIZA TRGOVINSKE RAZMJENE POLJOPRIVREDNO-PREHRAMBENIM PROIZVODIMA
Vijeće ministara BiH usvojilo je Analizu trgovinske razmjene poljoprivredno-prehrambenih proizvoda Bosne i Hercegovine sa svijetom za 2023. godinu, koju je pripremilo Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa.
Prema analizi, ukupan obim trgovinske razmjene poljoprivredno-prehrambenim proizvodima u stalnom je porastu, ali izvoz u posljednje dvije godine stagnira na razini od milijardu KM, dok uvoz raste i dostigao je vrijednost od 4,5 milijarde KM u 2023. godini. Deficit od 3,5 milijarde KM i pokrivenost uvoza izvozom od 23 posto ukazuje na visoku osjetljivost BiH na nagle promjene i poremećaje u trgovini hranom. Poljoprivredno-prehrambeni proizvodi čine solidnih 6 posto u ukupnom izvozu iz BiH na inozemno tržište, dok je na strani uvoza taj udio veći i iznosi oko 16 posto. Bosna i Hercegovina nema jasnu konkurentnu prednost, osim u tri podsektora i to: mljekarskom, voćarskom i povrtlarskom. Vodeći izvozni proizvod i dalje je ulje od sjemena suncokreta koji je zabilježio pad izvoza za 19 posto u 2023. godini, a manji izvoz je evidentan i za bijeli šećer za 40 posto, te smrznute maline za 34 posto.
Europska unija je tradicionalno ključni trgovinski partner BiH. Oko 55 posto uvoza poljoprivrednoprehrambenih proizvoda u BiH je iz Europske unije, dok se na tržište Europske unije iz BiH plasira oko 46 posto ukupnog izvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, a najviše u Hrvatsku, Njemačku, Italiju, Sloveniju i Austriju, i u nešto manjim iznosima u Švedsku i Francusku. Istodobno, oko 85 posto ukupnog uvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda iz Europske unije na tržište BiH je iz Hrvatske, Njemačke, Italije, Poljske, Mađarske, Nizozemske, Austrije i Slovenije.
I tržište CEFTA-e, gdje prednjači Srbija, je značajan trgovinski partner BiH kada je riječ o trgovinskoj razmjeni poljoprivredno-prehrambenih proizvoda. Iz BiH je na tržište CEFTA-e tijekom 2023. godine izvezeno oko 41 posto od ukupnog izvoza poljoprivrednoprehrambenih proizvoda, dok je uvezeno oko 29 posto.
POTPORA GOSPODARSTVU ZA VRAĆANJE PDV-a NA NAČELU UZAJAMNOSTI
Vijeće ministara BiH prihvatilo je Inicijativu Upravnog odbora Uprave za neizravno oporezivanje za pokretanje procedura za uspostavu bilateralne uzajamnosti (reciprociteta) o vraćanju PDV-a inozemnim poreznim obveznicima između Bosne i Hercegovine i drugih država.
Prihvaćanjem bilateralne uzajamnosti stvaraju se pretpostavke da naši registrirani PDV obveznici, gospodarstvenici iz BiH, u tim državama mogu ostvariti pravo povrata PDV-a. Pravne prepreke u pogledu vraćanja PDV-a poreznim obveznicima koji nemaju sjedište na području BiH otklonjene su donošenjem Pravilnika o izmjenama Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dodanu vrijednost iz 2020. godine, na temelju kojeg Bosna i Hercegovina po pitanju reciprociteta nema ograničenja.
Trenutačno Bosna i Hercegovina ima odliv sredstava po osnovi povrata PDV-a inozemnim poreznim obveznicima, a nema sredstava od povrata inozemnog PDV-a.
Stoga je Vijeće ministara BiH zadužilo Ministarstvo vanjskih poslova BiH da sukladno svojoj nadležnosti poduzme diplomatske aktivnosti prema državama koje imaju uvjet uzajamnosti, s tim da prioritet budu države s kojim Bosna i Hercegovina ima značajnu vanjskotrgovinsku razmjenu. Na ovaj način se želi uspostaviti bilateralna uzajamnost glede vraćanja PDV-a i utvrditi datum bilateralne uspostave između Bosne i Hercegovine i drugih država.
ODGOVOR NA ZASTUPNIČKU INICIJATIVU O UVOĐENJU AMBER ALERT SISTEMA
Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog odgovora Ministarstva sigurnosti na zastupničku inicijativu Predraga Kojovića, Sabine Ćudić i Aide Baručije, zastupnika u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, o uvođenju Amber Alert sistema u BiH.
Ministarstvo sigurnosti u Prijedlogu odgovora, koji je na današnjoj sjednici podržalo Vijeće ministara BiH, ističe da bi ovakvi sustavi imali višestruku korist za sigurnost djece, u slučaju nestanka maloljetne osobe na teritoriju BiH. Dodaje se kako Ministarstvo sigurnosti u 2024. godini nema planiranih proračunskih sredstava za ove namjene te kako je intencija da se za nabavu opreme iznađu donatorska sredstva.
U Prijedlogu odgovora se, među ostalim, ističe kako je za provedbu ovih aktivnosti potrebno uključenje i suglasnost svih razina vlasti, prvenstveno ministarstava unutarnjih poslova te da Ministarstvo sigurnosti nastavlja koordinirati aktivnosti u ovom području, priopćilo je Vijeće ministara BiH.
Autor: FENA
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010