Trenutno je u ZDK aktivan 851 slučaj zaraze na koronavirus. Samo u prošloj sedmici zabilježen je dnevni prosjek od 83 novozaražena pacijenta, što je zabrinjavajuće, upozoravaju iz kriznog štaba. Bolnički kapaciteti su popunjeni, a ljekari su na izmaku snage. Zbog nadolazećih praznika i nedovoljnog poštivanja već postojećih mjera, najavljuju restriktivnije mjere kako se ne bi ponovio scenariji iz februara ove godine.
U toku četrtog vala panedemije, koji je prisutan posljednja 3 mjeseca, situacija je i dalje veoma nepovoljna. Iako je trenutno u opadanju broj zaraženih, iz Kriznog štaba upozoravaju da je to samo prividna slika, jer su bolnički kapaciteti u obje bolnice, u Tešnju i Zenici, popunjeni.
“Ono što je nama uvijek bio problem to su bolnički kapaciteti, odnosno kapaciteti zdravstvenih radnika koji su uključeni u liječenje, tako da su doktori koji su najdirektnije povezani sa liječenjem oboljelih od covida već prilično izmoreni, ali ja se nadam da će oni u budućnosti kao što su radili do sada dati sve od sebe da pruže makimalnu zaštitu našim građanima”, istakao je Adnan Jupić, ministar zdravstva ZDK.
Anesteziolozi koji se zajedno sa ostalim kolegama bore za spašavanje života pacijenata, koji zbog teške kliničke slike dospiju u bolnicu, naročito u jedinicu intenzivne njege upozoravaju:
“Mala svijest kolektivna o značaju i bitnosti vakcine vjerujete najveće razočarenje nas 11 anesteziologa koji rade dolje jeste da od 15 pacijenata koji su sada trenutno na respiratoru, jedan od njih bude vakcinisan jednom dozom. To je onako veliki poraz za nas zdravstvene radnike”, rekla je dr. Asmira Ljuca, načelnica Službe odjela anesteziologije, reanimatologije i intenzivne njege u KBZ-u.
“Vakcinacija znači normalizacija. Nažalost mi smo dostigli stepen vakcinacije tek je prošao 30% odraslog stanovništva. Kad bi smo sad u te procente uključili one starije od 15 godina, a već imamo i slučajeve vakcinacije i kod nas takvih, a pogotovo u nekim evropskim i svjetskim državama onda bi taj procenat provakcinisanosti bio i niži i to je jedan od glavnih razloga zašto moramo zadržavaii druge restriktivne mjere.”, pojašnjava prim.dr. Senad Huseinagić, direktor Instituta za zdravlje i sigurnost hrane ZDK.
Ako se uzme u obzir da predstoje praznici i zimski raspust, iz kriznog štaba upozoravaju da bi organiziranje velikih skupova moglo predstavljati veći epidemiološki rizik. Ako se uzme u obzir i činjenica da se očekuje dolazak većeg broja ljudi iz drugih zemalja, nije isključeno ni širenje omikron soja koji je vrlo snažan u širenju infekcije. Upravo zbog toga će biti potreban restriktivniji pristup tokom novogodišnjih praznika.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010