VIDEO: Značaj ranog rasta i razvoja i sistem podrške djeci sa teškoćama i njihovim roditeljima u ZDK- Centar za djecu i odrasle s posebnim potrebama ZDK danas je u prostorijama JU „Penzionerski dom sa stacionarom“ ZDK organizovao okrugli sto za sve pedijatre, svoje djelatnike i zainteresovane na temu “Značaj ranog rasta i razvoja i sistem podrške djeci sa teškoćama i njihovim roditeljima u ZDK”.
Cilj okruglog stola je, prema riječima organizatora, ukrupniti sistem i raditi na prevenciji, kao i na unapređenju usluga ka krajnjim korisnicima.
Pedijatar Kantonalne bolnice Zenica, Elma Smajlović, istakla je da je cilj stvoriti naciju koja će imati bolje razvojne efekte.
“Ovo je jako bitna tema, neka evolucija zdravstvenog sistema. Prevencija nekih mogućih poremećaja u razvoju koje možemo i želimo da preveniramo i smanjimo njihove negativne posljedice. Negativne posljedice su zapravo integracija tih pacijenata u svakodnevni život, problemi s kojima se susreći pacijenti i njihove porodice. Oni imaju problem da se navigiraju kroz zdravstveni sistem i integrišu u budućnost, odnosno akademsku budućnost i prosperitet. Pacijenti zaista teško navigiraju kroz zdravstveni sistem, to su većinom složeni pacijenti koji zahtjevaju dosta medicinskih usluga. Imamo velike liste čekanja, imamo pacijente koji ne mogu dočekati da dođu na svoj pregled pa se obraćaju medicinskom sektoru u drugim zemljama. Po ovom pitanju možemo da se udružimo, da koordiniramo proces koji će ići naprijed i ovo nije samo problem zdravstvenog sektora” istakla je dr. Smajlović.
Fata Bećirbašić iz Centra za djecu i odrasle s posebnim potrebama ZDK istakla je da je saradnja jedini put ka efikasnoj prevenciji i podrški kako djeci, tako i porodicama u ovom osjetljivom periodu razvoja.
“Period ranog rasta i razvoja predstavlja kritični period za razvoj raznih teškoća, s toga je u ovom periodu potrebno stvoriti optimalne uslove za razvoj djece, odnosno pružiti podršku njihovoj porodici. Današnji skup je jako značajan zato što nama daje jednu poruku za interdisciplininarnu saradnju, kako zdravstvenog sistema, tako i ostalih stručnjaka kao što su defektolozi, psiholozi, Centri za socijalni rad i predškolske odgojno-obrazovne institucije. Zajedničkom podrškom koju pružamo kako djeci, tako i porodici mi pružamo optimalne uslove za njihov razvoj, što u konačnici pruža najbolje uslove i dobijamo rezultate koje su najbolji za razvoj djece. Mi se u praksi susrećemo s djecom koja pokazuju odstupanje u svim razvojnim područjima, djeca koja pored svih stručnjaka trebaju podršku od strane ljekara, od vrtića i odgojnih ustanova. Potrebna nam je intenzivnija saradnja s ovom vrstom stručnjaka, brža saradnja, brža razmjena podataka, s jednom adekvatnom bazom podataka koju želimo da stvorimo i pristupom informacijama u toj bazi podataka koja će u svakom trenutku biti dostupna svim stručnjacima koji su uključeni u taj proces ranog razvoja. Svi možemo pomoći na svoj način, rani rast i razvoj su potrebni, kao i Centri za ranu intervenciju. Kada su djeca uključena, kontinuiranim praćenjem mi smo u mogućnosti da pišemo adekvatne procjene” naglasila je Fata Bećirbašić.
Podrška koju djeca trebaju u ovoj fazi odrastanja i detekcija samih prepreka s kojima su susreću su od ključnog značaja za daljnji razvoj i budućnost.
Pedijatar Doma zdravlja Zenica, Maja Karač navodi da samo širenje značaja ove teme je jako koristan za zajednicu.
“Uvezivanje svih ključnih osoba i institucija kako bi djecu što prije i što uspješnije inkludirali u društvo, iskoristili sav zdravi potencijal te djece kako bi postali samostalna jedinka kad odrastu. Naša iskustva iz Doma zdravlja Zenica gdje radimo na ranoj detekciji već tri godine i imamo i svoj Centar za ranu intervenciju, imamo neke vrlo značajne i pozitivne rezultate, ali mi smo samo mala karika u velikom lancu pomoći toj djeci i roditeljima da se u ovom administrativno zapetljanom sistemu što ranije i što bolje snađu” istakla je Karač.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010