Forum građana Zenice (FGZ) organizirao je u Muzeju Grada Zenica promociju upisa Proljetnog uranka – Zeničke čimburijade na Listu nematerijalne kulturne baštine Bosne i Hercegovine.
Kako je tim povodom istakao član FGZ-a i profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Zenici, historičar Mirza Džananović, uvrštavanjem ove manifestacije na Listu nematerijalne kulturne baštine Federacije BiH samim time uvrštena je i u nematerijalnu baštinu BiH, a po svim svojim karakteristikama predstavlja i svjetsku nematerijalnu baštinu.
– Uvrštenje na ovu listu nije stvar samo prestiža. To ipak omogućava i određene institucionalne instrumente u očuvanju nematerijalne kulturne baštine, a što je najvažniji zadatak svakoga ko se bavi time. Svi smo svjesni da je “Čimburijada” jedan od najprepoznatljivijih običaja u samoj Zenici. Raduje me što je upravo “Čimburijada” program ili prva vrsta nematerijalne kulturne baštine iz Zenice koja se našla na Listi nematrijalne kulturne baštine FBiH. Ali, to je ujedno i poražavajuće što je prvi i jedini oblik nematerijalne kulturne baštine iz Zenice i Zeničko-dobojskog kantona. U tome vidim značaj današnje manifestacije – da se osvijesti društvo u kojem živimo – istakao je Džananović.
Puno je, dodao je, takvih primjera u Gradu Zenica i u drugim krajevima ZDK koji zaslužuju da se nađu na ovakvim listama.
– FGZ je pokazao da se takve inicijative mogu realizovati. Ljudi znaju kako se to radi i pozivam sve zainteresovane aktere, sve ljude koji se bave kulturnom baštinom, da malo više uradimo na svemu tome – kazao je Džananović.
Osim što bi, dodao je, na takav način očuvali svoju kulturnu baštinu, na puno bi se ljepši način prezentovali u svijetu. Podsjetio je da je nedavno sevdalinka uvrštena na UNESCO Listu nematerijelne baštine, a to je izazvalo pozitivne reakcije.
„Interesantno je da je ovo prvo nematerijalno kulturno dobro u ZDK tako da je to stvarno poseban uspjeh. Nadam se da će to pomoći u daljnjem radu svih nas koji radimo na ovom projektu“, kazao je Vladimir Franjić, predsjednik skupštine Foruma građana Zenice.
Sociolog Sead Pašić, dio tima koji je radio na ovom projektu, objašnjava zašto je nematerijalna baština tako važna.
“Činjenica da je našto nematerijalno govori da to ostaje vjekovima. Materijalne stvari se ruše, brzo nestaju. Ono što je nematerijalno, što je ušlo u knjige i datoteke, ono ne može da se izgubi. To će ostati vječni trag o našem postojanju i običajima u gradu Zenici koji smo naslijedili od naših predaka“.
“Čimburijada” se tradicionalno, na obalama rijeke Bosne u tom gradu, održava prvog dana proljeća, čime se slavi ponovno rođenje života i buđenje prirode.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010