U nedjelju, 1. decembra navršava se 32 godine od formiranja 3. korpusa ARBiH, čija je zona odgovornosti sve do formiranja Sedmog korpusa (07.04.1994.) obuhvaćala prostor cijele Srednje Bosne.
Iako je tokom cijelog minulog rata, zona odgovornosti Trećeg korpusa bila u okruženju neprijateljskih snaga, i pored toga, ovaj korpus je predstavljao operativno-strategijsku cjelinu, kako po načinu upotrebe snaga i odbrane prostora, tako i u pogledu skromnog logističkog osiguranja, skoro cjelokupne Armije RBiH.
Srednja Bosna je centralni prostor države Bosne i Hercegovine. Na ovom prostoru su jedinice i komande u sastavu i pod komandom Trećeg korpusa Armije RBiH uz velike žrtve (6.343 šehida i poginula borca, 8.144 ratna vojna invalida) znatno doprinijeli odbrani države Bosne i Hercegovine.
U zoni odgovornosti Trećeg korpusa su mobilisane, grupisane i razvijane perspektivne vojne snage, koji su sa ovih prostora učestvovale u odbrani Bosne i Hercegovine.
Državna vlast i vrhovna komanda, sve vrijeme rata bili su u opsjednutom Sarajevu, a dio organizacijskih jedinica bile su smještene i funkcionale u zoni odgovornosti 3. korpus.
Bolnice u Zenici i Travniku raspolagale su solidnim kapacitetima za sanitetsko zbrinjavanje. Na slobodnoj teritoriji koju su branili pripadnici Trećeg korpusa, našlo je utočište oko 200.000 prognanih i raseljenih osoba.
Treći Korpus Armije RBiH u borbi za nezavisnost, teritorijalni integritet i suverenitet države Bosne i Hercegovine u proteklom ratu, ne samo da je dao sve od sebe, što se od njega očekivalo i što mu je naređeno, izvršio je i sve pojedinačne i zajedničke ratne zadatke utvrđene direktivama i planovima. Dao je značajan doprinos u odbrani i oslobađanju državne teritorije i pomogao svim ostalim korpusima Armije RBiH.
Da je to tako, potvrdio je to i u Zenici, 01.12.1996. godine povodom obilježavanja godišnjice korpusa armijski general Rasim Delić:
„Ja sam uvijek, tražeći onu zadnju rezervu koju je trebalo upotrijebiti negdje na ratištu Bosne i Hercegovine, znao da ću je naći u 3. korpusu. Vi ste, istovremeno gradeći borbenu tradiciju, uspjeli odgojiti odgovornost prema kulturi, običajima, tradiciji i vjeri vlastitog naroda.“
U 1995. godini, slijede veliki uspjesi jedinica Trećeg korpusa, nakon učestvovanja u operaciji Vlašić, kod boraca je sazrelo uvjerenje – da Armija više ne može izgubiti rat, nego naprotiv, da rat može dobiti. U septembru iste godine slijedi oslobađanje Vozuće i šireg teritorija u rejonu Ozrena, u sadejstvu sa jedinicama 2. korpusa.
Predsjednik Alija Izetbegović obratio se oslobodiocima Vozuće 12. septembra 1995. godine u centru Vozuće, riječima podrške i zahvalnosti:
– Dragi vojnici, čestitam vam na pobjedi, još jedanput. Zahvaljujem vam se u ime našeg naroda za sve što ste učinili. Došao sam da vas vidim. Učinili ste vrlo važnu stvar. Ova pobjeda na Vozući je važna epizoda u našoj borbi. Zašto? Ona je s jedne strane spojila dva korpusa Armije RBiH koji su bili dugo razdvojeni, a s druge strane, ona je spojila Zenicu i Tuzlu, dva naša velika buduća centra na koje se oslanja naša zemlja. Izvršili ste veliki zadatak. Neka je rahmet onima koji su pali u ovoj borbi. A vama veliko hvala u ime ovog naroda. Vi ostajete njegov ponos i njegova nada.
Na kraju, svim još živim pripadnicima Trećeg korpusa, čestitam 32. godišnjicu formiranja. Ono što je sačuvano i postignuto, sačuvano je zahvaljujući vašoj požrtvovanosti i hrabrosti. Bez vas bi Srednja Bosna bila samo jedna velika Srebrenica. Molim dragog Boga da svojom nagradom obraduje sve pripadnike Trećeg korpusa koji više nisu među nama.
Autor: Hadis ef. Pašalić
Autor ovog teksta je do maja ove godine, u proteklih deset godina, obavljao dužnost muftije vojnog u okviru Oružanih snaga BiH. Tokom protekle agresije na RBIH bio je pripadnik Trećeg korpusa ARBiH. Rođen je 1966. u Zenici, gdje završio osnovnu školu. Gazi Husrev-begovu medresu je završio 1986. godine u Sarajevu, a studij na Univerzitetu El-Azhar u Kairu. Po izbijanju agresije 1992. godine, napušta redovni studij i uključuje se u redove Armije Republike BiH. U Armiji Republike BiH obavljao je niz značajnih dužnosti, a završetak rata dočekao je u činu natkapetana. Profesionalnu vojnu karijeru nastavlja u Zajedničkoj komandi Vojske Federacije BiH. Diplomu Islamskog pedagoškog fakulteta stekao je u Zenici, a vojno-stručno obrazovanje upotpunjuje završetkom Komandno-štabne škole u Pazariću, nakon čega je 1998. godine unaprijeđen u čin majora. Godine 1999. učestvuje u Radnoj grupi za uspostavu Vojnog muftijstva, a po uspostavi istog imenovan je za Glavnog imama Vojske Federacije BiH. U procesu reforme odbrambenog sistema Oružanih snaga BiH učestvovao je u Radnoj grupi za uspostavu vjerske službe u vojsci i izradi potrebnih dokumenata na kojima se temelji i razvija djelatnost Vojnog muftijstva. Dužnost Glavnog imama u Oružanim snagama BiH obavljao od 2007. godine, a Vojnog muftije od 2014. do penzionisanja 2024. Za zalaganja i doprinos u odbrambeno-oslobodilačkom ratu više puta je pohvaljivan i nagrađivan, a 1995. godine nagrađen je nagradom ”Pištolj sa posvetom” Komandanta 3. korpusa Armije RBiH. Tokom profesionalne vojne karijere pismeno je pohvaljivan 1997., 2001. i 2009. godine, a Ministar odbrane 2004. godine dodjeljuje mu nagradu ”Sat sa posvetom”. Živi u Zenici sa suprugom i troje djece.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010