Polaganjem cvijeća i odavanjem počasti na spomen-obilježju civilnih žrtava rata, u Zenici danas je obilježen 19. april – Dan civilnih žrtava rata grada Zenica.
Organizatori su bili Komisija za obilježavanje značajnih datuma, događaja i ličnosti Grada Zenice i zeničko Udruženje civilnih žrtava rata 92.- 95. godine.
Da podsjetimo, na današnji dan prije 30 godina od granata ispaljenih sa položaja Hrvatskog vijeća obrane (HVO) ubijeno je 16, a lakše i teže ranjeno preko 50 civila u centru Zenice na Trgu Alije Izetbegovića kod Bosanke.
Prisutnim se, prigodnim govorom, obratili Vernes Menzilović, predsjednik Komisije za obilježavanje značajnih datuma, događaja i ličnosti grada Zenice, te Suada Kadrić, predsjednica Udruženja civilnih žrtava rata 92.-95. Grada Zenica.
Kako je podsjetio Vernes Menzilović, 19. aprila 1993. godine oko podneva, kada je od granata ispaljenih na centar Zenice sa položaja HVO-a pozicioniranim kod Putičeva, 16 kilometara zapadno od Zenice, poginulo 16 i teže i lakše ranjeno preko 50 civila u trenutku velike gužve.
-U to doba dana odvijala se velika trgovačka aktivnost u samom centru grada, a u geografskoj zoni koja je bila granatirana nalazilo se oko dvije do tri hiljade ljudi. Tačan broj granata ispaljenih na centar Zenice ostao je neutvrđen, iako se pominje brojka od devet granata ispaljenih iz haubice. Iako je poznato da je projektil došao sa položaja HVO -a, za ovo nedjelo još niko nije procesuiran pred pravosudnim institucijama u Hagu ili BiH -, kazao je, pored ostalog, Vernes Menzilović.
-Važno nam je da ovo stradnje civila obilježimo, da se ne zaboravi nikad i krivo nam je što dosad za ovaj zločin niko nije odgovarao, kao i što još nemamo odobrenje da sva mjesta stradanja civilnih žrtava u Zenici označimo nekim spomen obilježjem, što nam je želja -, rekla je u kratkom obračanju Suada Kadrić, predsjednica navedenog udruženja CŽR „92-95“.
Slijedilo je polaganje cvijeća na veoma dotrajalom spomeniku civilnim žrtvama rata, a cvijeće su položili predstavnici nekoliko udruženja i političkih partija, te Grad Zenica
Uz spomenik zatičemo dvije postavljene poruke sa tekstovima pisane ručno, koje vam prikazujemo u foto galeriji. Prije početka ove manifestacije jedan od roditelja, koji je izgubio dijete u ovom masakru, pokazao nam je dvodjelni spomenik civilnim žrtvama koji je u očajnom stanju i čija su slova sa imenima žrtava i kratkim tekstom u vezi masakra izlizana, da se gotovo ništa i ne može pročitati o čemu se radi. Kaže, da po spomeniku djeca trčkaraju, a spomenik je postavljen pod uglom od 15-20 stepeni. On predlaže da se spomenik postavi okomito i da se slova obnove, jer je zub vremena učinio svoje. Evo prijedloga za gradsko vijeće da se ovo popravi i trajno obilježi i da se nikad i nikom ne dogodi.
Žrtve granatiranja bili su nedužni civili, slučajni prolaznici i ulični prodavači. Po procjenama mnogih sugrađana, ulice i trg oko RK „Bosna“ bile su prepune šetača. U to doba dana odvijala se velika trgovačka aktivnost u samom centru grada, a u geografskoj zoni koja je bila granatirana nalazilo se oko dvije do tri hiljade ljudi.
Granate su padale na plato ispred Robne kuće „Bosna“, u blizini Sultan-Ahmedove džamije, Zanatskog centra, samoposluge „Kraš“, Radio Zenice, RK „Borac“ i autobusko stajalište na Bulevaru.
Na licu mjesta poginulo je 15 građana Zenice svih nacionalnosti, a jedan je podlegao od posljedica ranjavanja, teže i lakše povrijeđeno je preko 50 građana. Najmlađa žrtva bio je 14- godišnji Nehrudin Trako, a najstarija Alija Hodžić (65).
Tekst E.Imamović
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010