Vodič za kupovinu mobitela – Koji mobitel kupiti? Sigurni smo kako ste se barem jednom zapitali ovu stvar. I niste jedini. Izbor budućeg mobitela jedan je od najtežih s obzirom na nevjerojatno veliku ponudu na tržištu. Veličina ekrana, procesor, kamera, dizajn, proizvođač, operativni sustav, samo su neke od karakteristika s kojima se susretne obični korisnik prilikom kupovine mobitela.
Pravila nema. Svakom korisniku će prema njegovim potrebama biti važne određene funkcije.
Cijena
Prvi faktor o kojem ponajviše ovisi svaki daljnji izbor je budžet kojim raspolažete. Bilo da uzimate mobitel na pretplatu ili kupujete novi uređaj, cijena će definisati sve ostalo.
S obzirom da ćete mobitel koristiti svaki dan kroz duži period vremena (minimalno dvije godine), predlažemo da izdvojite najveću dopuštenu sumu novca.
Osim ako ste navikli često razbijati ili gubiti mobitele.
Budimo realni, da imamo novca svi bi se mi počastili najnovijim Galaxyem ili iPhoneom. Time se onda treba voditi u svim cjenovnim razredima.
Kao i kod svih tehnički uređaja princip je vrlo jednostavan. U 90% slučajeva što je cijena veća i kvaliteta je bolja.
Operativni sistem
Na drugo smo mjesto odlučili staviti odluku o operativnom sistemu. Ako odlučite koji ćete operativni sistem koristiti već ćete smanjiti broj potencijalnih modela.
Tri najraširenija operativna sistema za smartphone su:
Android (Samsung, LG, Sony…)
iOS (iPhone – Apple)
Windows mobile (Nokia Lumia, Microsoft Lumia)
Najveći broj smartphonea dolazi s Android operativnim sistemom. Glavne odlike koje karakteriziraju Android:
Personalizacija
Velik broj aplikacija (Google Play)
SD kartica
Mogućnost nadogradnje memorije putem SD kartice zaista je jedna od najvažnijih opcija za većinu korisnika kao i krajnji okidač pri izboru.
Naravno, Android ima i svojih nedostataka.
U prvom redu to su virusi i razni malware-i koji napadaju Androide i mogu oštetiti vaš smartphone. Za usporedbu, do sada je poznat samo jedan malware koji je napao iPhone i to se odnosilo samo na uređaje u Kini, a i taj je problem brzo riješen.
Još jedna stvar zbog koje mnogi ne vole Android smartphone je cijeli niz predinstaliranih aplikacija koje se često niti ne mogu izbrisati te na taj način bespotrebno troše kapacitet i snagu vašeg uređaja.
Kao posljednji nedostatak navest ćemo često smrzavanje i usporavanje Androida koje zna naživcirati korisnike. Ovaj je problem ponajviše povezan s gore navedenim predinstaliranim aplikacijama koje usporavaju vaš uređaj.
iOS
Glavna prednost iOS-a je u tome što se ovaj operativni sistem stvara samo za jedan uređaj, iPhone. Samim time korisnički izgled i sve komponente u uređaju stvaraju se kako bi bile savršene sinkronizirane s operativnim sistemom.
Svi stručnjaci ističu i jednostavnost korištenja kao veliku prednost iOS-a nad Androidom.
Drugu prednost spomenuli smo i u prethodnom odjeljku, a to je potpuna zaštita od virusa i štetnih programa.
S obzirom na zajedničko dizajniranje hardwarea i softwarea, najnoviji iOS produžuje rad baterije za gotovo 1 sat, čak i na starijim uređajima.
Glavna prednost, ujedno je i glavna mana. Ako se odlučite za iOS, znate da morate posegnuti za iPhoneom. A Apple proizvodi i nisu najjeftinije što se može pronaći na tržištu.
Windows mobile
Ako želite da vaš mobitel pokreće operativni sistem koji će biti najsličniji vašem laptopu, odlučite se za smartphone s Windows OS. Nema veliki broj uređaja koji imaju Windows operativni sistem, a osim male ponude kao najveći nedostatak ističemo mali broj aplikacija rađenih za ovu platformu.
Mnogi korisnici istaknuli su kako se na windows mobileu jednostavno ne mogu snaći tako da ovu opciju prepuštamo samo velikim zaljubljenicima u Windows.
Koji onda OS izabrati?
Vjerujemo kako ćete birati između Androida i iOS-a. Ako imate manju količinu novca, odlučit ćete se za Android. U suprotnom odluka je samo na vama. Naš je savjet, ako ste na prethodnim uređajima bili zadovoljni operativnim sustavom, nastavite ga koristiti. Većina korisnika smatra kompliciranim prelazak s Androida na iPhone i obrnuto.
Ekran
Nakon što smo riješili cijenu i operativni sistem, treba se odlučiti za veličinu našeg mobitela. Ona će ponajviše ovisiti o veličini ekrana tako da je to prvo obilježje koje ističemo.
Prema veličini ekrana mobitel možemo podijeliti u tri kategorije:
Veliki – mobiteli veličine ekrana od 5.5” pa na više. Ovo su zaista veliki uređaji, popularno znani i kao phableti (kombinacija tableta i mobitela). Idealni za one osobe koje puno vremena provode radeći na smartphoneu (čitanje ugovora, tekstova, prezentacija i sl.) ili uživajući u multimediji.
Srednji – u ovaj rang ulaze smartphonei od 4,5 do 5,5 inča. Tu se nalazi cijeli niz modela, od najpopularnijih do budžet-friendly modela. Glavna karakteristika im je da korisnik jednostavno može jednom rukom obavljati sve zadaće (držanje i korištenje).
Mali – manji od 4,5-inča. Tu ćete pronaći mali broj mogućnosti, prije svega ulazne modele smartphonea. Glavna prednost im je upravo ta veličina koju mnogi ljudi još uvijek cijene u pogledu lakše prenosivosti i ne zauzimanja velikog prostora u džepovima i rukama. Nećete se pretjerano usrećiti ako na ovim uređajima poželite gledati film, čitati knjige ili obavljati slične zadaće.
S obzirom da se u njemu nalazi najveći broj modela, a da je idealan i za multimedijske sadržaje, ali i korištenje jednom rukom, smartphonei sa srednjim ekranom najbolji su izbor.
Vrste Ekrana
Pod vrstom ekrana prvenstveno se bazirajte na rezoluciju. Najbolji mobiteli imaju rezoluciju 1440 x 2560, a vama će sasvim dobro odgovarati i Full HD rezolucija (1920 x 1080) u kojoj ćete jasno moći vidjeti detalje na omiljenoj slici ili filmu.
Na slabijim zaslonima s rezolucijom 1280 x 720 ipak dolazi do malog gubljenja kvalitete kao i prikaza detalja.
Različiti proizvođači razvijaju različite zaslone za svoje uređaje, a daleko najkvalitetniji i najpopularniji su Samsungov SuperAMOLED kao i Appleov Retina zaslon.Na njima ćete pronaći najživlje i najveći raspon boja, vrhunske kontraste i u globalu sve najbolje karakteristike. Izborom jednog od ovih tipova ekrana sigurno nećete pogriješiti.Obratite pažnju i na broj piksela (ppi).
Sve ispod 300 piksela moglo bi smanjiti kvalitetu slike, dok većina korisnika i ne vidi razliku između 400 ili 500 ppi.
Procesor
O snazi procesora, ali i njegovom radu u kombinaciji s ostalim komponentama mobitela, ovisit će brzina vašeg uređaja odnosno brzina otvaranja aplikacija, multitaskinga i svih stvari koje smatramo bitnima prilikom korištenja.
I dok većina kod procesora prati gigaherce, važno je obratiti pažnju na broj jezgri od kojih je procesor sastavljen.
Što više jezgara to bolje. Najbolji modeli dolaze s njih čak 8, ali to vam i neće biti toliko potrebno. Procesor s 4 jezgre bit će dovoljan za obavljanje više zadaća istovremeno bez zastajkivanja vašeg uređaja.
Trenutno najbolji procesor na tržištu mobilnih uređaja je Qualcomm Snapdragon 820 koji nudi i dvostruko bolje performanse od prethodnika, Snapdragon 810. Ovaj ćete procesor pronaći najnovijem Samsungu, a u ovom pogledu pobjeđuje i ljutog rivala, čip Apple A9.
Memorija
Kao i kod većine uređaja, kod memorije moramo razlikovati:
Radnu memoriju (RAM)
Unutarnju memoriju
Radna memorija u kombinaciji s operativnim sustavom i procesorom donosi brzinu vašem smartphoneu, a posebno je važna za obavljanje više zadaća istovremeno.
Poželjno je da pronađete smartphone koji ima barem 2 GB RAM-a kako bi bili sigurni u fluidnost korištenja.
1 GB mogao bi vam stvarati probleme i često ‘brejkati’ vaš mobitel. S druge strane, najbolji modeli sada dolaze s 4B RAM-a što je jednaka količina kao i kod laptopa srednje kategorije.
Unutarnja memorija odgovarat će za pohranu vaših podataka (filmova, igrica, slika, aplikacija) i poželjno je da bude što veća.
Minimum koji biste u današnje vrijeme trebali prihvatiti je 16 GB, u slučaju da postoji mogućnost proširenja putem SD kartice.
Uzmite u obzir kako puno prostora zauzimaju slike visoke rezolucije, kao i filmovi ili igrice.
U slučaju da nema mogućnosti proširenja memorije SD karticom (takav je slučaj kod iPhonea) svakako izaberite model s barem 64 GB unutarnje memorije.
Kamera
Kamera je sve češće jedna od najvažnijih stavki kada se bira novi smartphone. Prva stvar koju svi pogledamo je broj megapiksela.
Međutim, kvaliteta slike neće ovisiti samo o tome, već o cijelom nizu dodatnih funkcija koje kamera ima.
Blenda, tj. otvor blende brine se o količini propuštanja svjetlosti koja dolazi do leće. Što je veći otvor, više svjetlosti dolazi i slike postaju bolje i u mračnijim situacijama. Za blendu vrijedi što je broj manji, to je bolje. Najbolji na tržištu trenutno je Samsung Galaxy S7 s otvorom blende f1.7.
Standard u novije vrijeme su postale stražnje kamere od minimalno 12 MP.
Što više dodataka poput optičke stabilizacije i autofokusa to će slike izgledati bolje i profesionalnije.
Prednja kamera je kod novih smartphonea uglavnom na 5 MP s također poboljšanim slikama u tamnijim uvjetima. Ako već kupujete novi uređaj, a selfiji su vam visoko na listi prioriteta, 5 MP je minimum koji bi kamera trebala imati.
Dobar dodatak prednjoj kameri je hand gesture, mogućnost rađenja selfija pokazivanjem dlana bez potrebe za pritiskom ekrana.
Baterija
Radni vijek baterija jedan je od najvećih problema s kojima se korisnici susreću. Gotovo svaki smartphone odlazi na punjenje svaku večer, a to možete izbjeći tek smanjenim korištenjem onih glavnih potrošača poput interneta, igara ili ostalih multimedijskih sadržaja.
Sve novije baterije su Li-Ion ili Li-polimer i ništa ispod toga ne bi trebali prihvaćati. Većina smartphonea u današnje vrijeme nema odvojive baterije već su one sastavni dio uređaja i kućišta.
Što se tiče samog kapaciteta, pronaći ćete niz modela od 2000 mAh pa sve do više od 3000 mAh. Naravno, što je veći broj, baterija je izdržljivija.
Međutim, dobro je pogledati koliko sati rada je predviđeno za određenu bateriju. Na taj ćete način najlakše saznati hoće li smartphone moći pratiti vaš dnevni ritam.
3G 4G mreža
Prelazak na mobilno jedna je od najvećih karakteristika današnjeg svijeta. I sam Google to je označio kao jednu od najvažnijih stavki u novije doba. Upravo zato želite imati pristup internetu u svakom trenutku. Svaki smartphone može povezati s mrežom putem bežičnog povezivanja, a ovisno o vrsti uređaja i tarifama kojima raspolažete, možete se povezivati i mobilnom 3G ili 4G mrežom.
Dobro razmislite treba li vam zaista 4G mreža. Ona će se posebno isplatiti u nekoliko slučajeva:
Skidanje ili uploadanje velike količine podataka
Učestalo korištenje hotspota na vašem laptopu
‘Streaming’ video zapisa
Ako ste ipak prosječan korisnik interneta koji samo povremeno uploada koju sliku ili pogleda video sadržaje onda će vam i 3G mreža funkcionirati sasvim u redu.Uzmite u obzir kako 4G mreža puno brže troši bateriju i nije dostupna na svim područjima.
Dodatne funkcije
Svaki proizvođač trudi se unijeti inovacije u svoje proizvode i na taj način osvojiti tržište. Netko će vas pokušati osvojiti dizajnom, netko dodatnim unapređenjima na polju zaštite, a netko cool dodacima. Svima je zajedničko jedno – za njih ćete morati izdvojiti više novca. Mi vam donosimo samo neke dodatne mogućnosti koje imate kada kupujete smartphone. Funkcije su to koje nisu najbitnije i bez kojih svakako možete, a na vama je da odlučite želite li izdvojiti malo više novca.
Zakrivljeni ekran
Senzor otiska prsta
Bežično punjenje
Dual SIM
4G mreža
Vodootpornost
NFC
Ako se odlučite na kupovinu novog smartphonea, upoznajte svoje potrebe. Gdje i za što ćete ga koristiti, koliko vam je važna jednostavnost, a koliko brzina i snaga, hoćete li ga koristiti kao fotoaparat ili kao laptop? Odgovarajući na ova pitanja vrlo ćete lako spoznati koji je pravi izbor za vas.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010