Zakon koji će štititi nepušače- Ograničena prodaja i reklamiranje duhanskih proizvoda, zabrana prodaje duhana maloljetnicima i strožije inspekcijske kontrole na javnim mjestima, neke su od odredbi koje će sadržavati novi zakon.
Radna grupa formirana u okviru Federalnog ministarstva zdravstva završava prednacrt novog zakona o zabrani pušenja i ograničene upotrebe duhana i duhanskih proizvoda u Federaciji BiH. Konačni tekst prednacrta Zakona je u završnoj fazi i najesen bi trebao biti upućen u proceduru, najprije prema kantonima, a zatim i na više nivoe vlasti.
– Na pripremi zakona ova radna grupa radi već duže vrijeme zajedno s konsultantom Svjetske banke, a čine je eksperti iz različitih oblasti – od predstavnika Udruženja “Progresivni razvoj organizacija i individua” (PROI), predstavnika kantonalnih ministarstava i zavoda za javno zdravstvo do Ministarstva poljoprovrede i inspekcijskih službi… Rukovodimo se Okvirnom konvencijom o kontroli duhana od Svjetske zdravstvene organizacije, čija je Bosna i Hercegovina potpisnica, te direktivama Evropske unije iz ove oblasti – kaže za Faktor Zlatan Peršić, stručni savjetnik za odnose s javnošću Federalnog ministarstva zdravstva.
Pogrešna interpretacija
Informacija koja se ovih dana pojavila u javnosti, koja kaže da budući zakon predviđa apsolutnu zabranu pušenja na svim javnim mjestima u Federaciji, pogrešno je interpretirana, navode u Ministarstvu.
– Kakvo god rješenje ponudimo, uvijek će biti nezadovoljnih… No, činjenica je da se pušenje ne može zabraniti jer je prodaja duhana i duhanskih prerađevina u BiH legalna. Ovdje govorimo o zabrani konzumiranja duhana na određenim mjestima da bi se zaštitili, prije svega, nepušači. Zakon definira ne samo ograničenja u smislu konzumacije nego i zabrane i ograničenja reklamiranja, sponzorstva, drugih proizvoda za pušenje, prodaje duhana maloljetnim osobama, kao i u kojim vrstama trgovina će se moći prodavati duhan i duhanske prerađevine, koliko trgovine u kojima se prodaje moraju biti udaljene od određenih objekata… To je cijeli set pravila, a govorimo o vrlo kompleksnoj materiji – objašnjava Peršić.
Novi zakon iz ove oblasti koji će biti usvojen na području Federacije trebao bi donijeti kvalitetniju inspekcijsku kontrolu i čvršće provođenje sankcija za one koji se ogluše o zakonske odredbe.
Poražavajuće statistike
Prema posljednjim podacima Svjetske zdravstvene organizacije, Bosna i Hercegovina nalazi se na desetom mjestu u svijetu po broju pušača, a bh. građani svakodnevno na cigarete potroše blizu četiri miliona KM. Statistike pokazuju da su u našoj zemlji više od 40 posto punoljetnog stanovništva pušači. Posebno je zabrinjavajući podatak da 11,7 posto tinejdžera u dobi od 13 do 15 godina konzumira cigarete.
Pravila samo na papiru
U FBiH već postoji Zakon o ograničenoj upotrebi duhanskih prerađevina kojim se, između ostalog, zabranjuje pušenje u obrazovnim, zdravstvenim, socijalnim i drugim javnim ustanovama. Član 5. ovog Zakona definira da ugostiteljski objekti u kojima se poslužuje hrana moraju imati posebne prostorije za pušače. U RS-u je 2004. godine također usvojen set zakona među kojima su Zakon zabrane pušenja na javnim mjestima i u zatvorenim prostorijama, Zakon o zabrani prodaje duhana mlađima od 18 godina i Zakon o zabrani reklamiranja duhana putem sredstava javnog informiranja. U praksi, međutim, navedeni zakoni se najčešće ne poštuju, premda su novčane kazne prilično visoke – i do 15.000 KM.
Faktor.ba
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010