Sutrašnji Dan rudara u Zenici biće otužan. Prvi rudnik u Bosni i Hercegovini, gdje je iskop počeo prije 144 godine očekuje konačni prestanak podzemne eksploatacije uglja. Ukoliko je bilo optimizma među tamošnjim komoratima da im neće biti definitivno zatvorena i posljednja preostala jama Raspotočje, nadu im je ovih dana definitivno raspršio federalni ministar industrije, energetike i rudarstva Vedran Lakić.
Autor: Amarildo Gutić/žurnal.info
“U saradnji sa federalnim sindikatom i upravom rudnika usaglašena je odluka da se zatvori ovaj rudnik“, ozvaničio je davno očekivanu odluku ministar Lakić.
Krajem juna 2020. godine zvanično je zatvorena jama Stranjani. Polovinom prošle godine uprava je obavijestila rudare da se zatvara i Stara jama RMU Zenica. Svi rudari prešli su u jedinu preostalu jamu – Raspotočje, da bi potom i tu bili prekinuti rudarski radovi.
Sveukupna dugovanja zeničkog rudnika premašila su 300 miliona maraka. Oko 600 zaposlenih biće zbrinuto na različite načine, obećavaju iz federalne vlade.
Trenutno njih 400 prima „minimalac“, ostali rade na održavanju jama. Svi zajedno se nadaju da će ovih dana dobiti barem septembarsku plaću, dvije bi kažu bile„”puna kapa“.
Onima koji su zaista rudari biće ponuđena mogućnost nastavka rada u drugim rudnicima Koncerna kojim upravlja Elektroprivreda BiH. Svemu treba prethoditi usvajanje Zakona o zatvaranju Rudnika mrkog uglja u Zenici, davno najavljenog, ali parlamentarna procedura je neki drugi svijet u odnosu na realan život.
Istina, sve i da je zakon usvojen, bio bi teško provodiv jer nema novca….
Dio novca za konsolidaciju moguć je iz kreditnih sredstava Svjetske banke u iznosu od 80 miliona dolara namIjenjenih za zenički i još dva rudnika. No i taj angažman je eventualno moguć tek naredne godine.
„Zenica ima dosta opreme koju treba da iznajmi ili proda u narednom periodu“, planirali su u resornom ministarstvu. No, tu opremu treba izvaditi iz jama zeničkih rudnika, a i to zahtjeva posebni plan i usvojenu proceduru.
Podsjetimo, prethodnih godina više puta je obustavljana proizvodnja zbog nemogućnosti rudnika da isplati plate. Računi su nekoliko puta blokirani, iz različitih razloga, od nemogućnosti uplate sredstava za rate kredita, blokade od strane Grada Zenice zbog dugovanja po osnovu zateznih kamata zbog neplaćanja takse KGZ, i na kraju zbog tužbe radnika zbog neizmirenih obaveza za penziono i zdravstveno osiguranje. Početkom prošle godine i Poreska uprava FBiH počela je sa prodajom imovine Rudnika, pa je pored ostalog prodata zgrada Hotela Rudar.
Rasprodaja i to bagatelna, imovine Rudnika Zenica počela je netom prije najavljene privatizacije. Nalazi finansijske policije iz 1998 godine ukazali su na brojne zloupotrebe direktora Rudnika u Kaknju i Zenici na štetu rudara, a u korist privatnih preduzeća. Sve su zataškali kadrovi SDA u Zenici i ZDK, kojima pak s druge strane nije bio problem poslati specijalce da tuku rudare kada su maja 1998. blokirali magistralni put M-17.
„Vlasnicima 14 privatnih preduzeća samo u Zenici je dato 55 duluma rudničke zemlje na prigradskim lokalitetima Brist i Raspotočje po cijeni od 5 pfeninga po kvadratnom metru. Dobili su sve potrebne dozvole od općine na ime Rudnika i sagradili čvrste objekte na tako zakupljenom zemljištu. Iako nisu ispunili ugovorne obaveze, prije svega zapošljavanja 52 radnika Rudnika, vlasnici preduzeća i uprava Rudnika sada pokušavaju legalizirati svoje odnose kroz privatizaciju. Uprava rudnika nije slala privatnicima čak ni račune za takav zakup. …Privatna preduzeća nisu imala vlastite priključke za struju i telefon, nego su koristili rudničke. Tako je Rudnik plaćao struju i telefon za niz privatnih preduzeća“, pisao je tada za BH Dane prerano preminuli zenički novinar Esad Hećimović.
Bio je to samo početak i djeluje gotovo naivno ovaj slučaj u odnosu na posvemašnju pljačku koja se odvijala narednih godina. Kada je Elektroprivreda preuzela tenderske poslove od rudnika, nakon što su uvučeni u Koncern, tek su se otvorile široke mogućnosti za korupciju, koja je neminovno jedan od razloga propasti ne samo Rudnika Zenica.
„Konkretno kada govorimo o Rudniku Zenica uprave su se smenjivale neviđenom brzinom u različitim situacijama jer je stanje u ovom rudniku bilo najteže. Međutim oni koji se pojavljivali kao direktori rudnika, uvijek su imali utočište u koncernu, vladajućem društvu, nakon što uslovno rečeno završe posao ovdje i kada postanu nedobrodošli u svom rudniku,“ objašnjavala je za Žurnal Gordana Ristović Muslija, novinarka iz Zenice.
Loša vijest za zeničke rudare, uporedo znači i dobru za građevinski lobi koji odavno „mjerka“ lokaciju „Stare jame“, koja se nalazi nadomak centra grada.
Za početak, Trg rudara je već „okupiran“ i samo će još neko vrijeme imenom podsjećati na, kako to sada isprazno zvuči „heroje rada“….
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010