Osmi put Udruženje građana “Armagedon” organizovalo je Međunarodni književni festival “Pero Živodraga Živkovića” u ispunjenoj banket dvorani restorana “Tapas” i uz prisutnih preko 20 autora iz šest zemalja.
Kao i svako izdanje, tako i ovo započelo je kazivanjem pjesme “Ofelija iz Ramaćske crkve” Živodraga Živkovića, a u kazivanju direktora festivala i književnika Emira Sokolovića.
Po iščitanoj pjesmi domaćin je zamolio Njegovu ekselenciju, ambasadora Italije Marka di Ruza da prigodnim riječima otvori osmo izdanje festivala. Ambasador je naglasio dugogodišnje pokroviteljstvo Ambasade Italije nad festivalom, koje je baštinio, sa svim preporukama, od strane svog prethodnika Nikole Minasija. Izlaganje je temeljio na saradnji među kulturama oba podneblja, pritom apostrofirajući ulogu domaćina Emira Sokolovića u izgradnji iste kroz kontinuirano prisustvo njegovog djela u Italiji, na što ukazuje i poštovanje kolega pjesnika koji su stigli na ovaj festival iz Italije.
Prve večeri festivala stihove su čitali Aleksandra Mihajlović, Alden Idriz, Sanja Strukar Križanac, Donatela Dante, Mirjana Jezildžić, Grigidina Gentile, Verica Preda, Filippo Ravizza, Žana Coven i Branislav Lukić Luka u pratnji profesora Mirze Sitarevića. S obzirom na opravdane razloge poetski je veče zaključila video-prezentacijom pjesnikinja Nataša Butinar.
Prevode italijanskih autora kazivala je Sedžida Beganović Isaković, dok je muzički atmosferu oblikovao profesor Omer Blentić.
Drugi dan je poslovično započeo u Javnoj ustanovi Gradska biblioteka Kakanj, u čijoj se čitaonici održao okrugli sto na esej književnika Emira Sokolovića “Poezija – ili hod po ivici”. Okrugli sto je otvorio direktor Gradske biblioteke Senad Čišija, osvrnuvši se na kontinuiranu saradnju koju ta ustanova ima sa festivalom. Takođe je rekao da mu posebno zadovoljstvo predstavlja što su se ove godine uključili i autori iz Kaknja.
Festival je nastavljen u banket dvoranu, a drugu festivalsku noć otvorio je prigodnim riječima ataše za kulturu Ambasade Srbije Marko Rakić, naglasivši kako je Ambasada Srbije već šestu godinu uz ovaj, po njegovom mišljenju, izuzetno bitan poetski festival u regionu koji okuplja pjesnike koji to uistinu jesu. Rakić je naglasio da u vrijeme kada se sve smatra umjetnosti, a posebno poezijom, održati kontinuitet u kvalitetu i ne potpasti pod estradni uticaj više je nego zahtjevno za organizatore. Druge festivalske noći svoje stihove su govorili pjesnici Ajdin Alibabić, Ilija Balta, Ljiljana Lipovac, Ana Ičević Vuković, Senad Pašić, Marko Bačanović, Renata Pavković, Miroslav Tičar, Džemal Sefer i Branko Serdar.
Kazivanje poezije uharmonizovao je profesor Omer Blentić.
Pred sam kraj večeri domaćin Sokolović je pjesnika Marka Bačanovića proglasio najboljim autorom na festivalu na maternjem jeziku, koji je u svom obraćanju saopštio zatečenost i da će, najvjerovatnije, sa vremenskom distancom moći da sabere utiske, uz zahvalnost na pažnji koju su dobile njegove pjesme.
Snežana Svetlana Šešlija je u ime Udruženja poklonila umjetničku sliku Ambasadi Srbije, zahvalivši joj na podršci ovako bitnom festivalu, dok je prve večeri umjetničku sliku na poklon dobio italijanski pjesnik Filippo Ravizza, koji je ujedno proglašen laureatom osmog izdanja festivala.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: info@zenicablog.com
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010