Biznis

ZEDA na sastanku konzorcija projekta FORESDA u Bukureštu

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

ZEDA na sastanku konzorcija projekta FORESDA u Bukureštu – U razdoblju od 21. do 22. novembra 2017. godine, po četvrti put sastao se Konzorcij projekta FORESDA kako bi se analizirala dosadašnja implementacija projekta u kojem Agencija ZEDA ima status partnera.

Naime, Projekat implementira 13 partnera i 7 pridruženih strateških partnera na području 9 podunavskih zemalja partnera: Austrija, Bosna i Hercegovina (ZEDA i PREDA), Bugarska, Mađarska, Njemačka, Rumunija, Slovenija, Srbija i Hrvatska. Implementacija Projekta je počela u januaru tekuće godine, a planirano trajanje Projekta je 30 mjeseci odnosno do 30.juna 2019. godine.

Domaćin sastanka u rumunskoj prijestonici bio je rumunski partner Projekta – Pro Wood. Ovaj sastanak upriličen je kako bi se izanalizirao dosadašnji tok implementacije projekta te kako bi se podijelila zaduženja i kako bi se razgovaralo o planovima i aktivnostima koje slijede.

CyberForum kao vodeći partner Projekta uz pomoć vođa radnih paketa predstavio je procedure koordinacije za praćenje aktivnosti na nivou Projekta u prvih 10 mjeseci, fokusiranih na pripremu rezultata i aktivnosti unutar drugih radnih paketa započetih tokom drugog perioda.

Planirano je da se aktivnosti iz jednog od radnih paketa, a koje imaju za cilj razvoj zajedničke transnacionalne strategije, koja se ogleda u izradi lokalnih (regionalnih) akcionih planova zaključe u posljednjim mjesecima drugog perioda implementacije.
Aktivnosti koje su realizovane obuhvatale su mapiranje zemalja učesnica, s posebnim fokusom na stanje razvoja regionalnih klastera i njihovih regionalnih inovacionih sistema. Na osnovu zajedničke metodologije, podaci su prikupljeni u svakom regionu kroz kombinaciju desk istraživanja i intervjua zainteresovanih strana.

Važno je napomenuti da su kroz ove aktivnosti u Projekat uključeni obrazovni sistemi, poslovni subjekti, stručna udruženja, klasteri, komore i javne uprave.

Komparativna SWOT analiza pripremljena je na osnovu regionalnog mapiranja. Analiza se bavi potrebama i sinergijama među uključenim regionima.

Zajednički akcioni plan kreiran je rezimiranjem postojećih sredina podrške na regionalnom i evropskom nivou kao i korištenjem ovih rezultata SWOT analize. Ovaj plan opisuje aktivnosti koje će se implementirati unutar okvira projekta FORESDA u cilju podsticanja transnacionalnih i međusektorskih inovativnih aktivnosti.

Projektom su planirane i posebne regionalne radionice koje će osigurati učešće relevantnih regionalnih aktera, njihovu posvećenost i motivaciju prema implementaciji daljih aktivnosti koje se odnose na pilot akcije stvaranja inovativnog okruženja i podsticanja međusektorskih, inovativnih, zajedničkih projekata.

Svi partneri će zajedno s regionalnim zainteresovanim stranama, detaljno razvijati koncepte pilot aktivnosti i planove njihove realizacije.
Fokusi su:
• pametna i održiva gradnja i namještaj
• nekonvencionalne upotrebe materijala zasnovanih na drvetu te
• energetska efikasnost.

Inovativne akcije podržat će se povezivanjem sektora MSP-a s inovativnim akterima na nacionalnom i međunacionalnom nivou kroz uspostavljanje mreža za saradnju, a koristeći pilot akcije.

Uspostavljanje baze podataka relevantnih MSP i aktera inovacija je prvi korak ka podizanju svijesti u regionu i jednog struktuiranog pristupa.

Još jedna od važnih aktivnosti Projekta je izgradnja kapaciteta koja ima namjeru poboljšati utjecaj i efikasnost organizacija podrške u projektnim regionima i izvan nje putem: poboljšanja njihovih unutrašnjih vještina i jačanja njihove posredničke uloge između proizvodnog sektora i obrazovnih institucija na regionalnom, nacionalnom, ali i transnacionalnom i međusektorskom nivou. Do ovog rezultata će se doći kroz zajedničke radionice, mentorstvo i studijske posjete, a naučene lekcije će biti dokumentovane i dostupne donosiocima politika.
Naredni sastanak Konzorcija planirano je da se održi u njemačkom Salzburgu u martu 2018. godine.

Više informacija o Projektu FORESDA možete pronaći klikom na LINK



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno