Jesu li građani Zenice u svojevrsnoj talačkoj krizi otkako je njihov gradonačelnik Fuad Kasumović u pritvoru jer, čini se, pojedinac ima mogućnost blokirati rad institucija.
Kakve su u ovoj situaciji ingerencije i mogućnost Gradskog vijeća Zenica? Zakon je jasan, prema Zakonu o budžetima, u Federaciji jedini predlagač budžeta i ovlaštena osoba za izvršavanje budžeta u jedinicama lokalne samouprave je gradonačelnik.
Nakon nekoliko burnih dana koje je obilježilo hapšenje, a zatim i mjera pritvora zeničkom gradonačelniku, te protesti građana, tačnije njegovih simpatizera, u Zenici danas tiho i bez rekacija. No, prethodnih dana stizala su ozbiljna upozorenja da ovom gradu prijeti blokada koju će najdirektnije osjetiti građani.
– Po Zakonu o budžetima FBiH, jedini predlagač budžeta i ovlaštena osoba za izvršavanje budžeta u jedinicama lokalne samouprave je gradonačelnik, odnosno načelnik – ističe Fatima Vojvodić, pomoćnica gradonačelnika Zenice za finansije.
– Faktički, nemamo izvršioca budžeta koji može izvršavati finansijske transakcije i druge obaveze koje se tiču Grada – upozorio je Selver Keleštura, sekretar Gradske uprave Zenica.
– Radi se o širokom dijapazonu usluga, ali i ljudi koji će biti onemogućeni da dobiju usluge od Gradske uprave – dodala je Sumea Mujkanović, pomoćnica gradonačelnika Zenice.
Uz to, upitno je i donošenje budžeta za narednu godinu, čija je radna verzija spremna, ali zbog spriječenosti ovlaštenog predlagača, odnosno gradonačelnika, ne može u proceduru razmatranja i donošenja. Izlaz iz ove situacije je gradonačelnik prenese dio svojih ovlaštenja nekom od suradnika, kao što to predviđa Statut Grada Zenica, međutim:
– Fuadu Kasumoviću je pravomoćnim rješenjem Kantonalnog suda u Zenici određen pritvor. Kao pritvorenik on je lišen slobode i u tom svojstvu ne može obavljati poslove funkcije na koju je imeovan. To uključuje i davanje ovlasti kojima se prenose dijelovi poslova njegove funkcije – istakao je advokat Asim Crnalić.
Znači li to da su građani Zenice u svojevrsnoj talačkoj krizi i da pojedinac ima mogućnost blokirati rad institucija? Šta u ovoj situaciji radi Gradsko vijeće, koje po Statutu Grada ima, ne samo instrumente, već i obavezu da djeluje – danas nije bilo moguće saznati jer je predsjedavajući Mirza Husetić isključio telefon. Pitanje je to koje postavljaju i vijećnici iz opozicije.
– Gradsko vijeće kao da ne postoji, Gradsko vijeće je organ koji bi trebao da zasjeda i to što prije i što hitnije, pogotovu u ovoj situaciji i da sve stvari koje su hitne trenutno u ovom gradu uputi svojim putem – ističe Faruk Hodžić, vijećnik SDA u Gradskom vijeću Zenica.
Na dan hapšenja gradonačelnika Zenice je na društvenim mrežama objavio da je žrtva političkog progona iza kojeg, pored njegove nekadašnje stranke SDA, stoje i novinari, posebno javnih servisa. Nije to bio prvi put da je etiketirao novinare i javno pozivao građane na kršenje Zakona o RTV taksi.
– Građani, svi koji imate viška para, kupite djeci komšijama po čokoladu, ne dajte tih 7,5 ili koliko treba maraka, gradonačelnik to vaš ne plaća već godinama, jer meni treba javni servis, ne treba mi SDA televizija – poručivao je.
A da će u Zenice od sutra ponovo biti burno potvrđuje i poziv Zeničke inicijative Kasumović Fuad na potpisivanje peticije podrške Kasumoviću, ali i najava velikog protestnog skupa planiranog za 13. decembar.
Namjera im je, navode, ukazi na nedoslijednosti u radu i dvostruke aršine pravosudnih institucije, iako negiraju da tako najdirektnije vrše pritisak na te institucije.
Autor: FTV/federalna.ba
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010