Život preživjelih ratnog silovanja i seksualnog nasilja- Procjene UN govore da je 50,000 žena i djevojaka, kao i nepoznati broj muškaraca, preživjelo ratno silovanje i seksualno nasilje u Bosni i Hercegovini, od kojh se većina još uvijek bori za priznavanje i ostvarivanje svojih prava.
Tim povodom se u Sarajevu, 13. aprila 2016. godine, u Parlamentarnoj skupštini BiH, održala konferencija na kojoj su predstavljeni rezultati projekta “Sveobuhvatni pristup za dostojanstven život preživjelih ratnog silovanja i seksulanog nasilja u BiH”, ali i svih drugih aktivnosti urađenih do sada, koje za cilj imaju osiguravanje dostojanstvenog života preživjelih, sa posebnim osvrtam na područja koja zahtijevaju veći angažman bh. vlasti, na svim nivoima, kako bi svi preživjeli ostvarili svoja prava.
Uvodničar na Konferenciji je bio Nj.E. Edward Ferguson, britanski ambasador u Bosni i Hercegovini. Ambasador Ferguson je ovom prilikom istaknuo: “U posljednjih 18 mjeseci, kako smo promovirali Protokol o dokumentiranju i istaživanju seksulanog nasilja u sukobu u BiH, došlo je do napretka u pružanju pomoći ovoj kategoriji stanovništva. Većina pomoći koja je isporučena preživjelima je došla kroz organizacije kao što su Medica Zenica i Udružene žene. Oni jako dobro znaju kako pomoći preživjelima i kako svakodnevno raditi s njima.” Prisutnima se obratila i gospođa Semiha Borovac, ministrica za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine, Maja Gasal-Vražalica, članica Zajedničke komisije za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH i gospodin Dennis Gratz, član Komisije za zaštitu ljudskih prava i sloboda Parlamenta Federacije BiH. Preživjeli, koji su također bili gosti uvodničari na konferenciji, iznijeli su svoja iskustva u borbi za ostvarivanje svojih prava i šta za njih, ali i za sve preživjele, koje se još uvijek bore za dobijanje zvaničnog statusa, znači postojanje institucionalnih mreža podrške koje su uspostavljene u proteklom periodu.
Pristutni predstavnici bh. vlasti, ambasador Ferguson, predstavnici organizacija koje rade sa ovom kategorijom stanovništva, ali i sami preživjeli su istakli da, iako postoje organizacije koje rade na terenu, na čije se iskustvo i kapacitete zakonodavci mogu osloniti, ono što je hitno potrebno je strateška promjena, kojom će se harmonizirati legislativa koja se odnosi na klasifikaciju svih preživjelih ratnog silovanja i seksualnog nasilja – Srba, Hrvata, Bošnjaka, ali i svih ostalih, kako bi svi imali jednaka prava u čitavoj Bosni i Hercegovini.
Na kraju konferencije je svečano uručen nacrt Memoranduma o razumijevanju između Sekretarijata Parlamenta BiH, Medica Zenica i Fondacije Udružene žene Banja Luka, prema kojem će se Parlament obavezati na kontinuirano organiziranje tematske sjednice o temi silovanja i seksualnog nasilja, a u okviru obilježavanja Međunarodnog dana borbe protv seksualnog nasilja u konfliktu, 19.06.
Ovaj događaj je organiziran u okviru projekta „Sveobuhvatni pristup za dostojanstven život preživjelih ratnog silovanja i seksualnog nasilja u Bosni i Hercegovini“, koji su u BiH implementirali Medica Zenica, Fondacija Udružene žene Banja Luka i ZPR Agencija, uz podršku Britanske ambasade u BiH.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010